Заглављени између два страха
без задовољења основних људских потреба, ови људи су пре спремни да преспавају „под вредним небом”, него у креветима у прихватним центрима.
Ајхан из Пакистана каже да у Прихватном центру у Суботици нема места за све избеглице и зато бораве на циглани. Плаше се да их полиција не ухвати и спроведе до кампа у Прешеву и врати у Македонију, али се плаше и реакције мађарских органа.
- Осам пута сам успео да пређем у Мађарску, али ме је сваки пут мађарска полиција ухватила и вратила у Србију. Знамо да су подигли нову ограду на граници са Србијом. Када ухвате избеглице смештају их у затвор. Али ми немамо опцију да се вратимо у своју земљу – рекао нам је Ајхан. Наш саговорник каже да жели да оде у Француску. Тамо су му пријатељи који га чекају.
Након годину дана од затварања такозване балканске руте проблем са избеглицама са истока није решен. Мађарска је поново пооштрила мере према избеглицама, па према новом сету закона који је изгласан пре пар дана тражиоцима азила онемогућава боравак на територији Мађарске до окончања процедуре за добијање азила.Тражиоци азила по новом треба да предају захтев за азил, а одговор да сачекају у транзитним зонама које се проширују у Келебији и на Хоргошу.
Државни секретар у Министарству за рад, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић објашњава да наша држава не коментарише акције других земаља, али разлог за то је недостатак јединственог одговора на мигрантски кризу.
- Свакој земљи је остављено да самостално доноси одлуку, што мислим да није добро. Свака земља доноси одлуке онако како мисли да треба да заштити свој интерес. Важно је да ниједна одлука Републике Мађарске нема реперкусије на грађане Републике Србије. Ова ограда неће ни на који начин онемогућити грађане Србије да одлазе даље у земље ЕУ, а са друге стране ми очекујемо да председник Радне групе за миграције дође у Суботицу. Сагледаћемо шта су то последице тих нових мера и онда ћемо да донесемо одговарајућу одлуку - рекао је Иванишевић.
Нико од миграната не жели да остане у Србији, потврђује Иванишевић, а када мигранти схвате да не могу да пређу границу са Мађарском - промениће руту.
- Уколико буду сигурни, а мислим да ће то ускоро схватити, да граница са Мађарском неће бити проходна за њих, као ни граница са Хрватском, постоји могућност да се руте промене и да мигранти неким другим путем, и ту мислим на Босну и Херцеговину - истакао је Иванишевић.
С. Иршевић