За минималац 1700 кандидата
КИКИНДА: За рад у будућој фабрици у Кикинди, коју намерава да отвори италијанска компаније „Зопас” („Zoppas”) Секретаријату за локални економски развој и промоцију Општине Кикинда поднето је скоро 1.700 молби.
Општинска самоуправа је логистичка подршка потенцијалном инвеститору, а помоћник председника општине за економски развој и инвестиције Саша Танацков изјавио је да је број пријављених који би да раде у новој фабрици превазишао сва очекивања.
- Служба за људске ресурсе компаније „Зопас“ направила је одређену предселекцију и од 17. до 19.фебруара обавила индивидуалне разговоре са око 180 изабраних кандидата, док ће са осталима које одаберу разговарати накнадно, вероватно почетком марта. Током разговора представници „Зопаса“ кандидате упознају са врстом посла и условима рада - појашњава Танацков.
Понуђена плата на нивоу румунског минималца, испод је очекивања пријављених, али би обезбедила какву-такву егзистенцију за око 200, од 6.000 незапослених у Кикинди. Практично, њима се нуди почетна зарада од 330 евра бруто, петодневни осмочасовни рад у производњи, додатно плаћање за прековремени, рад суботом и ноћни рад.
- Очекује се да одабрани кандидати пре почетка рада прођу обуку у фабрици у Великом Семиклушу у Румунији, у трајању од једног до два месеца. За време које ће провести на обуци кандидати ће добијати основну плату, имаће плаћен смештај, ручак и аутобуски превоз од Кикинде до Великог Семиклуша. Они ће на обуци проводити од понедељка до петка, а викендом ће се враћати у Кикинду – прецизира Танацков.
Изабрани кандидати ће имати тромесечни пробни рад, а плата им може расти тек након тог периода. Танацков додаје да „Зоппас” има политику да онима који испуњавају норму и квалитетно раде, на сваких шест месеци повећавају зараду у оквиру предвиђених осам категорија плате, а да ће кандидатима понудити уговор на неодређено време и могућност напредовања у фирми.
Италијанска компанија „Зопас” у преговорима је са општином Кикинда да у највећем севернобанатском граду реализује браунфилд инвестицију, а у фабрици која би требало да отпочне са радом до краја године, за почетак посла има за око 200 радника. Фирма „Зоппас Индустриес” у Румунији ради већ више од две деценије и упошљава преко 3.000 радника, а због недостатка радне снаге код наших суседа отварање граничног прелаза Наково-Лунга заинтересовало је незапослене Кикинђане, чак да свакодневно путују на посао у Румунију.
М. Митровић
Жене би радије путовале сваки дан
- Након дводневних разговора први утисци представника „Зопаса” су повољни, мада је било и кандидата који су, према школској спреми и претходном радном искуству имали далеко већа очекивања - каже Танацков. - Највећи проблем, већином женама, је потреба да због обуке пет дана у недељи, у трајању од најмање четири седмице, проведу на тренингу у Румунији. За њих би било прихватљивије ако би свакодневно могле да путују на обуку, јер Велики Семиклуш није превише удаљен од Кикинде.