Успешна „Женидба” па банкрот
КОВИН: После успешно изведене представе „Женидба“, која је понела чак пет награда на
покрајинској смотри у Старој Пазови, Аматерско позориште Ковин, након шест деценија рада, доведено је на ивицу опстанка. На ово је јавност и општинске челнике упозорила управница позоришта Јадранка Булатовић, након расподеле средстава ствараоцима у култури за ову годину.
По одлуци Општинског већа Аматерском позоришту Ковин додељено само 160.000 динара, што је три пута мање од онога што је пројектом предвиђено, али и за 100.000 динара мање него што је надлежна Комисија предложила. На радном састанку Општинског већа са председницом општине, који се редовно одржава пре званичне седнице, предлог Комисије је преиначен и само Аматерском позоришту Ковин је износ средстава смањен, а преусмерен на два фолклорна друштва.
Погођени оваквом одлуком, позоришни аматери су се обратили председници општине Сањи Петровић, а примила их је помоћница председнице за друштвене делатности Мирјана Бановић, која је образложила да Аматерско позориште Ковин прошле године није извело представу за коју је добило средства.
- Спорна представа на коју указује помоћница председнице, „У Едену на истоку“, није ни била пројектом предвиђена, само је била у плану да се постави уз представу „Иза кулиса“, која је одиграна. Оно што јесте чињеница, је да представа „Иза кулиса“ у режији аматера Дејана Младеновића , није имала добре критике и није се пласирала даље од локалне сцене – каже Јадранка Булатовић. - Међутим, почетком ове године, тик уочи расписивања конкурса у фебруару, појавила се нова позоришна мултимедијална трупа „Смук театар“ и конкурисала равноправно за средства из буџета. Комисија, а потом и Општинско веће, одобрили су и њима 160.000.
Оба позоришта имала су премијерно извођење својих представа у априлу. Гогољеву „Женибу” Аматерског позоришта Ковин на сцену је поставио искусни редитељ Јован Грујић, а „Смук театар” одиграо је „Све по списку“, на текст члана трупе Ненада Вулића, режирао је Дејан Младеновић.
Са сменом руководства Центра за културу, почетком године Аматерско позориште Ковин је, без икакве претходне најаве или разговора, исељено из просторије коју је годинама користило, два пута је пресељавано, да би завршило у малом простору који дели са градским хором Духовне музике „Искон”. Потпуно неусловно и за читалачке пробе, а камоли за нешто више, тврде глумци аматери. Представу су спремали у немогућим условима, а на позоришну сцену изашли су тек за премијеру, па ипак су направили најбољу представу у Јужном Банату и пласирали се на покрајинско такмичење. Аматери су огорчени односом према њиховом ентузијазму и настојању да уз минимална средства обезбеде квалитетну представу. У критеријумима о додели новца стоји да се цени квалитет и резултати, међутим, по речима Јадранке Булатовић, АП Ковин стављено је у подређен положај, али ће наставити да се бори.
В. Живков