У ЧУРУГУ: Парастос жртвама мађарских фашиста
Хортијева Рација, која је почела у Чуругу 4. јануара, представља један од најстрашнијих злочина у историји света, а Меморијално друштво „Рација 1942.“ опстало је не вређајући никога
ЧУРУГ: Меморијално друштво „Рација 1942“ у сарадњи са Месном заједницом Чуруг и Српском православном црквеном општином припрема за сутра обележавање 73. годишњице од почетка Рације у Чуругу. Овим ће се подсетити на стравичне злочине мађарске војске и жандармерије у Шајкашкој која је у црно завила житеље Чуруга, Жабља, Ђурђева, Госпођинаца, Гардиноваца, Вилова, Лока, Титела, Мошорина, Шајкаша, Кисача, Србобрана, Темерина, Новог Сада и Бечеја.
У суботу од 9 сати служиће се света литургија у цркви Светог Вазнесења Господњег у Чуругу, а од 10.30 парастос жртвама у Музеју жртава рације. Служе чурушки свештеници протонамесник Петар Тривуновић и јереј Слободан Лазић уз саслужење хора чурушке цркве којим диригује Леонтина Јанковић. У програму учествују и Мешовити инклузивни хор „Исон” из Новог Сада којим диригује Миша Близанац и глумица Јелена Срећков.
Како је најављено, у Музеју жртава рације, у присуству бројних високих званица из наше земље и Мађарске, венац ће положити председник Скупштине Војводине Иштван Пастор.
Подсећање на жртве крвавог јануара 1942. године наставља се у уторак 6. јануара у 10 сати парастосом и полагањем венаца на трећој рампи крај Тисе. Овим ће се подсетити и да је за десетак дана Рације само у Чуругу зверски убијено најмање 86 деце старости до 15 година, у Жабљу 51, у Ђурђеву 56 у Госпођинцима 12…
Хортијева Рација, која је почела у Чуругу 4. јануара, представља један од најстрашнијих злочина у историји света, а Меморијално друштво „Рација 1942.“ опстало је не вређајући никога, не умањујући ничију патњу, бол и жртве – наводи се у саопштењу Друштва.
„Изражавамо своје дубоко жаљење због непрепознавања значаја сећања на жртве Рације, овог стравичног злочина и ћутања већег дела наше јавности о томе. Наше активности се никада нису обележавале тежњом да распирујемо мржњу и реваншизам него да у првом реду укажемо на погубност фашистичке идеологије, као и потребу мирног и складног међусобног живота свих људи у нашој заједници” наводи се у саопштењу које је потписао Милан Радомир, председник Меморијалнг друштва „Рација 1942”.
В. Х.