У Апатину забрањена продаја живе живине и птица
АПАТИН: Општина Апатин је од пре два дана и званично зона заражена птичјим грипом Х5Н8, укључујући села Сонту, Пригревицу, Свилојево и Купусину. Научни ветеринарски институт
из Новог Сада регистровао је 24. јануара два угинула лабуда на Дунаву код Апатина код Пристана, који су угинули заражени вирусом птичјег грипа Х5Н8, а лабораторија Специјалистичког института у Краљеву потврдила налаз. Лабудове су инспекцији пријавили запослени у ЈП „Војводинашуме”, а Ветеринарска инспекција Западнобачког округа послала у лабораторије на испитивање.
Решењем Министарства за пољопривреду и заштиту животне средине забрањен је промет живе живине, дивљих и украсних птица на јавним површинама територије Општине Апатин до даљег. Становништво се позива да у случају угинућа обавести ситуациони центар на број телефона: 1985, а сва домаћинства која гаје живину са територији општине позивају се да доставе податке са адресом и бројем живине, дивљих и украсних птица, како би ветеринарска служба извршила здравствену контролу, која је бесплатна.
Случајеви заражених птица пре неколико дана појавили су се и на две локације у Средњобанатском округу. На подручју Зрењанина проглашено је заражено подручје у полупречнику три километра и угрожено подручје од најмање десет километара код Ботоша. Зараженим подручјем проглашен је и канал ДТД у Србобрану.
Републички инспектор за Западнобачки округ Георг Гусман каже, а преноси Радио Дунав Апатин, да угинули лабудови нису прстеновани, што може да указује да су домаћег порекла, а да су евентуално птице приликом миграције пренеле заразу.
Код домаће живине патки, гусака, кокошака и ћурки, није примећен и пријављен до сада ниједан случај који би указао да је дошло до преноса вируса, али надлежни упозоравају власнике живине да пооштре мере заштите, како живина не би дошла у контакт са дивљим птицама. Власницима живине препоручује се да заштите живину мрежама или другом заштитом од спољних утицаја и да сваки сумњив случај пријаве надлежној ветеринарској инспекцији.
Симтоми обољења су да живина не једе, не пије воду, да је потиштена, као и да долази до дисања отвореним кљуном, отока, великог пада носивости јаја, лошег квалитета љуске. Појединачно угинуће на фармама није алармантно, али уколико на сто комада живине оболи или угине већи број, више од десет комада, то је већ знак за заразу.
У случају појаве заразе, трошкове уништавања по налогу републичког ветеринарског инспектора и вредност уништене живине, по тржишној вредности, на дан настанка, биће надокнађене из републичког буџета.
Месо живине у продавницама и месарама без опасности да се купује и конзумира, јер живина из легалних објеката пролази редовну здравствено-ветеринарску контролу и вакцинацију по закону. Уколико се вирус прошири на целу фарму, инспекција има обавезу да живину уништи, а држава власнике обештећује.
М. Стакић