Траже лек за опстанак
КИКИНДА: У Апотекарској установи „Кикинда“ суочени су са тешком финансијском ситуацијом и немогућношћу да набаве нове количине лекова.
Досадашња директорка мр Бранка Ковачевић поднела је оставку. Кикиндски апотекари очекују помоћ од надлежних државних органа, али и од локалне самоуправе која је оснивач установе.
На сииндикалном састанку кикиндске установе подржани су захтеви синдикалних организација апотекарских установа Србије за решавање социјално економских, професионалних и других проблема који притискају апотекарске установе.
- Наша установа је у сличној ситуацији као и многе апотекарске установе у Србији. Неопходно је изнаћи начин да опстанемо, док се не реши наш статус, за који сматрамо да треба да нам се каже из надлежних државних институција. Очекујемо да се пре свега огласе Министарство здравља и Влада Србије, да знамо каква ће бити судбина државних апотека – каже председница Синдиката Апотекарске установе „Кикинда“ Зорана Зрнић.
Захтеви су да се апотекарске установе у државном сектору не приватизују, већ да се донесе план мреже апотека у Србији, утврде јединствене цене лекова, да Републички фонд за здравствено осигурање преузме у целости исплате зарада, да се увећа проценат марже од најмање 20 посто, а такође и да се омогући једнако пословање државних и приватних апотека.
Од 15 објеката Апотекарске установе „Кикинда“, шест је у граду и девет у околним селима. Установа има велика дуговања према добављачима, тако да је извесна блокада рачуна. Најкритичније је у сеоским апотекама, у којима је снабдевеност медикаментима минимална. Предвиђено је затварање две апотеке у граду да би се смањили трошкови.
У установи је 54 запослених, од којих 49 на неодређено време. Донета је одлука да се од октобра зараде фармацеута од око 60.000 динара, умање за 20 одсто, док су зараде техничара, чија су примања око 35.000 динара умањене за 10 одсто. Запослени су се одрекли и накнаде за ноћни рад. На тај начин они желе да допринесу разрешавању насталих проблема.
- Пристали смо да нам се умање зараде, јер нам се то учинило боље него да одемо на минималац или да потпуно останемо без примања – каже Зрнић.
М. Митровић