Свети Ана и Гаврило штите Чоку
ЧОКА: Поводом Дана општине Чока на месном католичком гробљу одржан је помен и положени су венци на спомен обележје страдалим од епидемије колере пре 185 година.
Датум 26. јул 1831. године када је престало страдање од пошасти, од 2001. године се прославља као локални празник, који пада за католике на празник свете Ане, а за православне на славу овдашњег храма Светог архангела Гаврила. У православној цркви данас је празнична литургија од 9.30, а вечерње у 16 сати, док је празнична миса у католичкој цркви Пресветог тројства од 19 сати.
На свечаној седници Скупштине општине Чока, у присуству делегација околних војвођанских општина, братских градова, као и других гостију, после интонирања српске и мађарске химне, у изведби хорова КУД-ова „Свети Сава” из Чоке и „Др Тихомир Остојић” из Остојићева и мушког хора „Ракоци Ференц ” из Чоке, прочитана је заветна повеља којом су се Чокани обавезали да ће обележавати престанак страдања од епидемије колере.
Председник Скупштине општине Чока Тибор Олај је нагласио да су заговорници да се обележава тај датум из историје Чоке, јер је у питању дан престанак страдања оба народа који заједно живе у слози. Олај је подсетио да је тада умрло 135 житеља Чоке, 92 римокатоличке и 43 православне вере, те да су сви сахрањени у заједничку гробницу на Католичком гробљу у Чоки.
Олај се осврнуо на резултате досадашњег рада локалне самоуправе, указавши да су они уочљиви у многим областима, уређенијој средини и обновљеној комуналној инфраструктури. Највећи део урађеног је финансиран средствима општинског буyета, а у реализацији појединих пројеката добијена је подршка републичких и покрајинских органа. Међутим, Олај је указао да није довољно урађено на стварању амбијента за довођење инвеститора који би отпочели са улагањима и допринели отварању нових радних места и смањењу незапослености.
- Уз потенцијале и ресурсе којим располажемо и великим залагањем општинског руководства оправдана је наша нада и очекивања за бољу будућност. Зато је важно да свака одлука и улагања буду постављени на начин да подстичу целокупан развој и напредак наше заједнице. Нова општинска власт трудиће се да ради у корист грађана – нагласио је Олај.
Председница општине Стана Ђембер је као приоритет истакла стварање повољних услова за привлачење инвеститора и подизање производње, јер само на тај начин ће се моћи деловати у областима здравства, културе, образовања, спорта и других делатности у надградњи, као и свега онога што тишти ову општину.
- Један од стратешких задатака нам је унапређење привреде и пољопривреде и приближавање локалне самоуправе грађанима. До сада, стицао се утисак као да живимо у паралелним световима, али не би требало да буде тако. Постављен је чврст темељ да се већ у овој години крене са оспособљавањем индустријске зоне, реорганизацијом локалне самоуправе и месних заједница. Наше одлуке неће бити лаке, биће често и болне, али оне нису препрека за стварање бољег живота у општини Чока, која то и заслужује – рекла је Стана Ђембер.
Представници локалне самоуправе уручили су награде најбољим ученицима и спортистима општине, за постигнуте резултате. То су носиоци Вукових диплома Ивет Хорњак и Вања Цветковић из Падеја, Ален Бачо из Јазова, Ненад Тепавац и Мартин Тот из Остојићева, Маријета Ћирковић, Ивона Гардиновачки, Милица Сретеновић, Давид Борош Ђеви, Тијана Којић, Марк Лацко, Золтан Маргит, Антал Моноки из Чоке, Јован Никочев, Миливој Попов, Радован Стојановић и Марко Татић из Санада. Награда је припала ђаку генерације чоканске Хемијско-прехрамбене средње школе Ирени Тот из Остојићева, као и најбољим младим спортистима Стефану Лазићу из Стонотениског клуба и Јовану Виловском из Карате клуба.
М. Митровић
Слике, тамбуре и природне ракије
Поводом локалног празника у Чоки је одржан четврти „Сусрет потиских тамбураша” на коме је у конкуренцији седам састава за најбољи проглашен оркестар КУД „Банат” из Деске (Мађарска), а у холу Дома културе уприличена је изложба радова Удружења ликовних уметника „Палета”, као и рукотворина чланова тог удружења, радови у оригами техници Вање Миладинова из Остојићева и представљене су домаће природне ракије произвођача окупљених у Удружењу „Калем” из Чоке.