Сваки динар селу значи

ВЕЛЕБИТ: Мештани села Велебит, јединог са већинским српским становништвом у кањишкој општини, припремају референдум за увођење новог десетогодишњег самодоприноса. Изјашњавање грађана спровешће се од 1. до 7. децембра.

Према програму који је предложио Савет МЗ Велебит уз добијену подршку Скупштине општине Кањижа, предвиђено је да житељи Велебита од почетка наредне до краја 2024. године од месног самодоприноса прикупе 17 милиона динара, што би се користило за одржавање постојећих јавних објеката и комунално уређење насеља, функционисање Месне заједнице и финансирање спорта и културе,

- Пошто смо мала месна заједница могућности су нам скромне. Имамо око 50 запослених мештана, а пољопривредници располажу са око 900 хектара ораница, па смо према томе и планирали приходе од самодоприноса. Очекујемо да предложени програм добије подршку већине мештана, јер иако скромна, средства од самодоприноса значе опстанак села - каже секретар МЗ Велебит Миодраг Ђаковић.

Преложено је да Велебићани од својих плата, прихода од самосталних делатности и уговора о делу на име месног самодоприноса издвајају три одсто, а да издвајање земљорадника буде у вредности 50 килограма пшенице по хектару. Према речима Ђаковића сада се годишње од самодорпиноса може прикупити око 1,4 милиона динара, а преовладало је опредељење руководства МЗ Велебит да се самодопринос уведе на дужи период, због могућности бољег планирања средстава и сигурности у решавању потреба мештана на уређењу насеља, одржавању Дома културе, зграде МЗ и капеле на гробљу. Месна заједница Велебит издваја средства и за рад уговорне поште, како мештани не би због основних потреба морали да путују.

- Планирана средства самодоприноса јесу скромна, али функционисањем Месне заједнице и додатним ангажовањем дају могућност да се обезбеди већи прилив за инвестиције у селу. Колико су нам та средства битна итекако смо осетили, јер пре две године референдум није био успешан, па се и за најосновније потребе средства тешко обезбеђују - сматра Ђаковић.

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.0403
Најновије вести