Сунце и лабудови призвали шетаче
БЕЧЕЈ: Пролећна температура праћена дужим сунчаним периодима мами Бечејце да прошетају до Тисе. Кад тамо, нови разлог за радост - јато од тринаест лабудова поносно плови панонском принцезом.
Вест се брзо пронела градом, па је све више шетача. Деце поготово. Јер, не долазе сваки дан бели лепотани грациозних покрета.
- Ово је постала уобичајена слика. Птице се скупљају у јата, поготово зими, јер тиме стичу осећај сигурности. Пошто су уз обалу, значи да очекују од људи да им баце храну. Лабудови имају добро памћење и ако на одређеном месту редовно добијају храну, стално се ту враћају. Разумљиво је то, јер у зимском периоду нема у изобиљу хране, водених биљака, жаба, инсеката и риба, па им добро дође храна коју им знатижељници доносе -сазнали смо од активисте бечејског Удружења грађана Еколошка мрежа „Паноника“ Стевана Спајића.
Он, међутим, упозорава да су лабудови, ипак, дивље животиње и знају, када су узнемирени, да буду и опасни.- Бране се крилима, која имају распон до два и по метра и могу да задају снажне ударце. Управо та снажна крила омогућавају им, без обзира што имају тежину и до 15 килограма, да лете брзо и дуго, чак, хиљаду километара до својих гнездишта на северу – подсећа Спајић.
Упозорење бечејских еколога треба озбиљно схватити и лабудовима бацати храну у воду са одређене дистанце. Животињама се не сме бацати неисправна храна. Парче, два хлеба је сасвим довољно искидати и бацити. Јер, током дана уз обалу реке продефилује знатан број Бечејаца и ако сваки понесе мало хране, ето начина да лабудови пливају уз саму обалу и имају редован оброк.
В. Јанков