Слабовиди маратонац трчи за Гиниса
СЕНТА: Слабовиди маратонац Горан Николић из Крагујевца, успешно је у Сенти, стигао на циљ 12-те етапе хуманитарног подухвата којим жели
да постави нови светски рекорд и упише се у Гинисову књигу. Николић је јуче претрчао маратонску стазу од 42 километра између Суботице и Сенте, одакле ће се сутра ујутро упутити према Кикинди, а потом наставити предвиђену маратонску руту дугу око 2.300 километара.
Из дана у дан маратонац из Крагујевца, који види смао пет посто на једно око, упустио се у јединствен подвиг, да за 55 дана свакодневно истрчи стазу маратона и обори рекорд који сада држи јапански атлетичар који је истрчао 52 маратона за 52 дана.
На циљу 12-те етапе у Сенти маратонца из Крагујевца су испред спортске хале у Народној башти дочекали домаћини из Ротари клуба Сента. Иначе, генерални покровитељ ове хумантрано-спортске акције су чланови Ротари клубова Дистрикта 2483, који маратонцу из Крагујевца пружају логистичку подршку обезбеђењем смештаја, хране и горива и учествују у промоцији акције.
- На северу Бачке преко Бачке Тополе и Суботице до Сенте, деонице сам сјајно савладао, изнад свих очекивања. Бачка је епицентер маратона, може се рећи најмаратонскији део Србије, тако да су ми се прикључивали маратонци из Куле, Сомбора, Суботице, али и тамо где није било маратонаца свуда су ме срдачно дочекивали разумевањем и топлим гостопримством – истиче за “Дневник” Николић, коме су се на деоници до Сенте друштво правили маратонци из Сенте и Бачке Тополе.
Николић ће данас трчати деоницу до Кикинде, потом следе етапе до Зрењанина, Панчева, Старе Пазове, Земуна и Београда.
- Из дана у дан све је лакше савладати стазу маратона, јер се организам привикава на напоре, тако да верујем да ћу истрајати у намери да поставим нови светски рекорд за Гинисову књигу – уверен је Николић.
Он је у обарање светског рекорда кренуо 3.септембра из Крагујевца и први је спортиста са инвалидитетом који покушава да обори рекорд потпуно здравог спортисте. Циљ му је да савлада свих 55 маратонских деоница, а планира да прође градовима Србије и Црне Горе и свој подвиг заврши светским рекордом 27.октобра у Будви.
Горанов мотив је да на овај начин анимира фирме и све људе добре воље да помогну спортске и друге активности особа са инвалидитетом као и рад недавно основаног Центра за спорт и рекреацију особа са инвалидитетом "Искра" у Крагујевцу
М. Митровић