Реконструкција Преображенске цркве у Панчеву
Стубови на које се ослања пасарела која повезује панчевачки Преображенски храм са звоником нису стабилни. Када је скинут део вештачког камена,
показало се да пасарела стоји на глиненим ногама.- Неопходно је да обновимо све оно што угрожава безбедност верника у порти а да при том сачувамо споменички карактер Преображенског храма – каже Миодраг Младеновић, директор Завода за заштиту споменика културе у Панчеву. – У време када је грађен овај храм, била је оскудица новца, па је некада коришћен лош материјал, али има и последица лоше изведених радова. Кад је реч о стубовима, коришћен је „вереш – морвањи” црвени мермер, из околине Будима. Он има велики проценат глине у себи, и зато је пуцао на мразу од мржњења. Зато је дошло до потребе да се санирају стубови и замене бетонским.
Радове на санацији стубова донаторски изводи фирма „Форим“ из Београда, под руководством професора Грађевинског факултета Бошка Стевановића.
- Урадили су анализу материјала самог малтера, направљен је план санације стубова. Мислимо да ће овим радовима пасарела бити обезбеђена. То је мали али врло значајан посао јер је у питању стабилност пасареле – рекао је Миодраг Младеновић.
Након завршетка радова на стубовима, требало би започети са сређивањем звоника, најављује Немања Ротар члан Градског већа задужен за културу и омладину. Уз манастир у Војловици, Преображенски храм спада у један од најзначајнихјих споменика културе на територији града.- Огроман је значај овог објекта. Не само што је то верски објекат, он је и споменик културе, због своје архитектуре, изгледа, времена када је грађен.
Због лепоте и необичности овог споменика културе, ми Панчевци морамо водити рачуна и не само о овом споменику, то морам да подвучем, него о свим споменицима без обзира да ли су верског или световног карактера. Морају бити заштићени и мора се водити рачуна јер обележавају епоху и историју овога града и сви су важни за овај град – истакао је Немања Ротар, члан Градског већа задужен за културу и омладину.
Радови на санацији стубова на неки начин значе и почетак радова на комплетном уређењу Преображенског храма. Реконструкција је дуг просец, који би могао, ако све иде по плану, да буде завршен у року од две године, нагласио је Ротар.
М. Милаков