overcast clouds
18°C
18.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Птице ће се враћати у чистију Обедску бару

15.07.2016. 19:16 11:39
Пише:

ПЕЋИНЦИ: Амфибијско возило за уклањање инванзивне дрвенасте и жбунасте вегетације стигло је ових дана на Обедску бару, за коју је задужено ЈП „Војводинашуме”.

Возило за рад на заштићеним подручјима, шведског произвођача „Uniwab” најбоље је решење за рад на теренима под заштитом, а на возило је монтиран нови алат који је специјално прилагођен баш за растиње на Обедској бари. Машином је приликом демонстрације управљао и власник шведске компаније и конструктор машине Торбјорн Хахлин који је рекао да је његова компанија продала више од 600 оваквих машина у 50 земаља света, а да је машина тако направљена да уз помоћ различитих алата може да уклања и водену и копнену вегетацију. Вредност амфибије зависно од алата износи од 100.000 до 150. 000 евра.

Помоћник директора Покрајинског завода за заштиту природе Слободан Пузовић каже да је Покрајина финансирала куповину возила, које је првобитно са другим алатом коришћено за подручје „Палић-Лудаш”. Пузовић каже да на Обедској бари није проблем трска као на Палићу, већ дрвенасто и жбунасто грмље, а да се у заштиту природе морају стално улагати средства што је препознала и Општина Пећинци која се укључила у пројекат очувања мочваре.

- Једино воденим комбајном могуће је уклонити грмље, које уколико се не би секло, загушило би водена окна и мочвару у кратком року учинило непроходном - каже Пузовић.

Обедска бара је други на свету најстарији заштићени резерват са стаблима старим 300 година, 220 врста биљака и 50 животињских врста, а пре месец дана овде се вратио и ибис, па су сада примећена четири пара ове ретке пртице. Крстоношића окно, језеро које никада не пресушује, је једино отворено за јавност, поред тринаест других које броји ово заштићено подручје, проглашено заштићеним резерватом још за време Аустроугарске монархије 1874. године.

Обедска бара добила је могућност да се избори са вегетацијом, применом  нових технологија, каже Ивана Васић из ЈП „Војводинашуме”, а да је потреба сваког заштићеног подручја да у будућности има једну овакву машину, на чему ће се радити. Оливиа Тешић из Покрајинског секретеријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине каже да се машина већ показала успешно и као ефикасан и функционалан начин за ревитализацију и очување природе.

- Имамо задатак да очувамо заштићена подручја, а инвестиција у амфибију која је мултифункционална је залог за будућност- каже Оливиа Тешић и додаје да су Царска и Јегричка бара такође угрожене.

Специјално амфибијско возило под називом „Труксор ДМ 5045” радећи у воденој средини не врши притисак нити оштећује тло, које се на Обедској бари таложи хиљадама година. Док радом на сувој подлози прави оптерећење тежине просечног човека. Машина ради на еколошком биоразградивом хидрауличном уљу, а резервоар је капацитета 19 литара. Зарастање влажних подручја доводи до нарушавања екосистемског диверзитета, а коришћењем амфибије, када су у питању мочварна подручја, то се може успорити за дужи период.

Спречавање водене вегетације и повећавање површина под воденим огледалима, доприноси повратку птица чија су гнезда страдала услед поплавних таласа и недостатка хране, што је управо и случај са ибисом и чапљом кашикаром, које су вратиле на Обедску бару.

Маша Стакић

Природни савезник

Колико је важна повезаност Обедске баре и Саве путем два канала, показало се за време највећих поплава које су погодиле Обреновац. Бара је тада примила огромну количину воде, уливајући и 200 милиона тона кубних метара воде из реке Саве, па би последице биле још страшније, да Сава није имала природног савезника Обедску бару, подсетио је Слободан Пузовић.

Чамцем, бициклом, пешице

Туристи у посматрању разноликог биљног и животињског света у Обедској бари могу уживати из катамарана, шетњом дугим пешачким стазама по ободу баре, а могу изнајмити и бицикле. Туристички водич Славиша Стјепановић каже да су становници Обедске баре и породице даброва, којих је све више.

Задивљујући је податак да у овом заштићеном подручју никада није урађено порибљавање од када постоји, а рибе има и дозвољен је спортски риболов до три килограма, а Обедску бару годишње посети између четири и пет хиљада туриста.

 

Пише:
Пошаљите коментар