Профит за запарложене земље
ЗРЕЊАНИН: Компанија „Јовањица“ из Старе Пазове, лидер међу домаћим произвођачима, дистрибутерима и извозницима органске хране, заинтересована је да
прошири пословање и на подручју Зрењанина. Због тога је у Мултимедијалној сали Градске куће одржана презентација ове компаније, а том приликом су представљене и могућности да се пољопривредни произвођачи из околине укључе као кооперанти у производњу органског поврћа, воћа, различитих ратарских култура, млека, меса, сира, јаја и прерађевина од воћа и поврћа.
- Ми у овом тренутку не производимо довољно органске хране чак ни за српско тржиште. Наша компанија зато и увози неке повртарске културе, јер Србија тренутно производи тек 20 одсто сопствених потреба – рекао је власник „Јовањице“ Предраг Колувија, напомињући да ова фирма свежину производа обезбеђује тако што долази код произвођача са својим хладњачама, превози их до велике хладњаче где се роба пакује и затим се одмах дистрибуира маркетима.
Представљању „Јовањице“ у Зрењанину присуствовао је и члан Градског већа у Београду Драгомир Петронијевић, с обзиром на то да је главни град већ успоставио сарадњу са поменутом компанијом, а жеља је да се она прошири и на највећи град у српском делу Баната.
- Кооперантима не само да омогућавамо обуку око производње, субвенције и сертификацију, него им обезбеђујемо и тржиште. Сарађујемо са компанијама које желе да уложе у овакве произвођаче, јер кад прелазите из конвенционалне у органску производњу, потребно је да прође период од три године. Као локална самоуправа, ми смо ту да помогнемо у том периоду, да произвођаче повежемо са тржиштем и онда они сами могу од свог рада добро да зарађују – објаснио је Петронијевић.
По његовом мишљењу, важно је да се пољопривредни произвођачи уједине у задруге и да на тај начин имају већу количину робе. Добро је, сматра Петронијевић, и да се Београд и Зрењанин повежу на овом пројекту, јер онда могу заједно да наступају према Републици и траже додатне субвенције за развој пољопривредне производње. Петронијевић је додао да у Београду сада постоји 5.500 хектара запарложене земље која за краћи период може да послужи за органску производњу.
Помоћник градоначелника Зрењанина Душко Радишић напоменуо је да овдашња локална самоуправа жели да повеже произвођаче, јер је компанији „Јовањица“ потребно пуно коопераната. Радишић је нагласио да Град Зрењанин кроз низ мера помаже развој аграра.
- Управо правимо аграрни буyет и дефинишемо подстицајне мере за наредну годину, а искуства из Београда ће нам добро доћи. Планирамо и финансијске подстицаје, а имали смо их и буyету за ову годину, као што је подстицање пластеничке производње – рекао је Радишић.
Ж. Балабан
Школска био-башта
Заинтересована за учешће у овом пројекту је и Средња пољопривредна школа у Зрењанину која је прошле године увела огледну парцелу „Био-башта“, где су ученици, у одређеним условима, производили поврће и лековито биље.
- Планирамо то убудуће да радимо на већим парцелама, између осталог на нашој фарми на којој земља није третирана. У школи имамо и предмет Органска производња и веома смо заинтересовани за ово, пошто је то будућност и града и Србије – констатовала је директорка Средње пољопривредне школе Милица Дамјановић Томин.