Папирну храну правили као кувари прави
БЕЧЕЈ: У низу активности Друштва учитеља Бечеј, Оригами камп заузима посебно место, јер су деца врло заинтересована да науче основе ове уметности и сазнају више о култури далеког Јапана
који негује ову врсту стваралаштва од настанка папира до данас, тако да је до сада преко хиљаду деце у бечејској општини научило основе оригамиа.
– Ово је шеста година како у прве две недеље летњег школског распуста организујемо Оригами камп у простору Народне библиотеке Бечеј, а крајем распуста у библиотечким огранцима у Бачком Градишту, Бачком Петровом Селу и Радичевићу – сазнали смо од председнице Друштва учитеља Бечеј Милене Гмијовић. - Са осамдесетак деце је радило неколико искусних оригами учитељица, чланица нашег Друштва, у три преподневне смене, од 9, 10 и 11 сати, а тема овогодшњег скупа је храна. Акцију смо назвали „Храну направи, као кувар прави“, а циљ је да се деци, и на овај начин, укаже на важност здраве исхране у свакодневном животу.
На завршној изложби било је на стотине папирног воћа и поврћа, хамбургера и чипса...
– У камп су укључени предшколци и основаци из све четири бечејске школе, а било је и пар девојчица из других места које су у гостима код рођака. Имали смо много почетника, што је знак да оригами добија нове поклонике, али и полазника који су од првог или другог кампа са нама и већ цу прави оригами мајстори – рекла је Јелисавка Швоња.
Камп је посетила је председница Удружења војвођанских учитеља Вера Стојшић Гашпаровски, која се одушевила оним што је видела.
– Овакав вид едукације је јединствен у Србији. Све се реализује захваљујући ентузијазму учитељице Милене Гмијовић, која је развила ову вештину међу колегиницама и децом – констатовала је Вера Стојшић Гашпаровски.
За успешну активност Оригами кампа Друштво учитеља Бечеј дугује захвалност партнерима, Народној библиотеци Бечеј, локалној самоуправи и овдашњој књижари Призма 93.
В. Јанков