Нова шанса уз висок цех погрешне приватизације
КИКИНДА: Фабрика црепа и керамичких плочица „Тоза Марковић” из Кикинде свечаном академијом обележила је велики јубилеј -150 година постојања и рада. Академији су присуствовали потпредседник
Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић, покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај Ненад Грбић, бројни пословни партнери и гости. Била је то прилика за подсећање на богату историју фабрике, када је давне 1866. године велики кикиндски земљопоседник Михаел Бон одлучио да отвори фабрику цигле и црепа, која је за век и по постојања била лидер у својој бранши, али имала и падова, па је у августу ове године након лоше приватизације, изашла из стечаја.
После двоипогодишњег стечаја, промене правне форме и власничке структуре у „Този Марковићу“ се спроводи план реорганизације, чиме је некадашњи привредни гигант добио шансу за нови почетак. Генерални директор Владимир Илић је рекао да је част бити на челу фабрике у време обележавања оваквог јубилеја, напомињући да је ретка фабрика у региону са историјом какву има „Тоза Марковић”. Међутим, додао је да се од историје не живи и нагласио да су у реализацији плана реорганизације пред фабриком велики задаци, уверен да предстоје бољи дани.
- Пред фабриком су велике обавезе, али имамо вољу, визију, знање и људе који су расположени да дају свој пун допринос у наредном периоду, да фабрика оправда поверење које су повериоци дали усвајањем плана реорганизације. Надам се да су светли тренуци пред нама, много бољи него претходних седам-осам година. Све што се дешава са фабриком је цена погрешне приватизације, а на нама је да то исправимо. Учинићемо све да поново будемо регионални гигант опекарске индустрије – предочио је Илић.
Покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај АП Војводине Ненад Грбић са оптимизмом гледа на будућност највеће кикиндске фабрике.
- Имао сам срећу и задовољство да сам сарађивао и радио са „Тозом” годинама, док је фабрика била европски лидер годишње продајући на тржишту и 100 милиона комада црепова. Надам се да ћемо као Кикинђани дочекати да се поново поносимо „Тозом” и њиховим производним програмом – рекао је Грбић.
Градоначелник Кикинде Павле Марков поручио је да су се Кикинђани увек поносили вредним црепарима и керамичарима, и додао да и локална самоуправа прижељкује оздрављење фабрике „Тоза Марковић“.
- Чињеница је када кажете да долазите из Кикинде, да добијате за то синоним фабрику „Тоза Марковић”. То довољно говори колико је она важна за овај град – рекао је градоначелник Марков. - Ако се погледа кроз историју може се видети да је у одређеним тренуцима развој града је био везан за развој „Тозе” и обратно. То је једна природна повезаност нашег града са овом великом фирмом. Посебан је утисак да су радници који су протеклих деценија, радили на изградњи привредног гиганта, велика вредност ове фирме. Последње две године много тога чинимо и сматрам да смо нешто као локална самоуправа учинили да помогнемо, а на руководству „Тозе Марковића” је да смогне снаге и знања како би ову компанију вратило у живот. То није мали залогај, али јесте и приоритет овог града.
М. Митровић
План за опоравак
Последица лоше приватизације била су договања од око 50 милиона евра. Изласком из стечаја део дуговања претворен је у власнички удео поверилаца, па је ЈП „Србијагас” постао већински власник са 65 одсто. Према плану реорганизације, уз годину грејс периода, треба да се обезбеде услови за опоравак и у наредних 10 година измири дуг од око 25 милиона евра. У фабрици је сада упослено 650 радника, а тренутно своје производе испоручује на тржиште 16 земаља.