light rain
11°C
28.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нова енергија старог пријатељства

25.01.2017. 19:14 11:39
Пише:

КИКИНДА: Градоначелник Кикинде Павле Марков и заменик градоначелника норвешког града Нарвика Геир-Кетил Хансен потписали су нову Декларацију пријатељства између градова

Нарвика и Кикинде, поводом пола века сарадње и пријатељства између ова два града. Свечаности у великој сали Градске куће у Кикинди присуствовао је амбасадор Норвешке у Србији Ерне Санес Бјернстад, су делегације Скупштине АП Војводине и норвешког региона Норланд, предвођене председницима парламената Иштваном Пастором и Соњом Стин.

Нарвик и Кикинда су прву Декларацију о пријатељству потписали још 1966. године, а у протеклих пола века догодило се много тога, па је и интензитет сарадње двају регија и градова имао своје успоне и падове. На свечаности у Кикинди је наглашено да потписивање нове Декларације пријатељства означава почетак будуће, интензивније сарадње.



Градоначелник Кикинде Павле Марков је нагласио да се договара обнављање свих оних добрих облика сарадње које красе пријатељске везе Кикинде и Нарвика.- Ту, пре свега мислим на размену студената, школовање и упознавање. Уз то, планирамо и нове облике сарадње, пре свега у области привреде - рекао је Марков.



Заменик градоначелника Нарвика Геир Кетил Хансен сматра да је веома важно да се досадашња сарадња прошири и на област привреде, а да се кроз будућу сарадњу два региона и два града раст и развој једнако осете и кроз све друге области.Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је да добру енергију и подстрек у даљој сарадњи дају пре свега млади.



- Њихова приврженост, знање, опредељеност преживљава сваки тежак историјски тренутак. Из тог разлога је било могуће потврдити сарадњу која је стварана и негована више од 50 година. Желимо да се та сарадња даље гради уз нову енергију – нагласио је Пастор.Приликом разговора у Кикиди је наглашено да не смеју бити заборављени важни историјски тренуци када су норвешки грађани током Другог светског рата, спасавали Кикинђане одведене у нацистичке логоре на северу Норвешке. Отуда су култура сећања и пријатељство двају народа неговани и кроз пола века сарадње и пријатељства између Нарвика и Кикинде, па је потписивањем нове Декларације пријатељства двају градова на симболичан начин такво опредељење потврђено.



У Кикинди су одржани билатерални састанци представника Кикинде и Нарвика, као и насеља Фауске и Меленци. Делегације АП Војводине и регије Норланд посетиле су Народни музеј у Кикинди. На споменик грађанима Кикинде који су током Другог светског рата интернирани у логор Бејфјорд код Нарвика положени су венци.



М. Митровић

 



 

Пише:
Пошаљите коментар