Непоновљива славна генерација зрењанинских кошаркаша
ЗРЕЊАНИН: Те далеке 1956. године дванаесторица кошаркаша из Зрењанина, из Кошаркашког клуба „Пролетер”, успели су да прекину доминацију престоничких клубова и престижну титулу
државног клупског првака донесу у свој град, на стадион у Петефијевој улици. Јубилеј, 60 година од тог успеха, биће обележен и документарним филмом „Шампиони из 1956”, чије је снимање управо завршено.
Филм је, по сценарију и режији зрењанинског књижевника Зорана Славића, продуцирао „Дигитал стајл” и Ђула Фелдеши. Наратор је познати глумац, родом Зрењанинац, Бранимир Брстина. За потребе филма урађени су интервјуи са преко 20 савременика, новинара и спортских радника, међу којима је и Борислав Бора Станковић, легендарни кошаркаш, а касније кошаркашки функционер светског гласа.
- „Пролетер” је 1956. поред тријумфа у домаћем првенству имао и великих успеха у међународним утакмицама и турнирима, који су били претече данашњих европских такмичења. Прва петорка, уз још једног играча зрењанинског клуба, била је и део државне репрезентације. Били су то Вилмош Лоци, Лајош Енглер, Љубомир Катић, Душан Радојчић, Милутин Миња и Фери Курц - подсећа Зоран Славић на чињенице које су део славне спортске историје града, и које филм расветљава до детаља.
Велики зрењанински кошаркаш Вилмош Лоци је тих година био проглашен за најбољег спортисту у Југославији, а до краја каријере успео је да постигне још један рекорд, постао је први спортиста у држави који је забележио преко стотину наступа у дресу са државним грбом.
Те 1956. у шампионском тиму играли су још Ласло Рошивал, Александар Торњански, Јован Кифер, Ђура Бјелис, Бранимир Липовчић, Анте Шепаревић, Павле Скоробрин, Мирослав Миросављевић и Лајош Шифлиш. Њихов тренер био је Мирослав Мире Путник.
И поред резултата и достигнућа, утисак је да се град Зрењанин није достојно одужио тим играчима, односно није на прави начин обележио значај њихових постигнућа у данас елитном колективном спорту. Због тога је овај филм и настао, да би у јубиларној години евоцирао успомене на почетке кошарке у граду на Бегеју, који су утрли пут каснијим славним именима, од Дејана Бодигоре па надаље.
- Овим филмом се и град на неки начин одужује славним именима овдашње кошарке – каже Славић, уз напомену да филм треба да пробуди интересовање младих на славну прошлост, да пошаље поруку да су прави идоли ту, међу нама, да охрабри младе за неке нове подвиге, и да им предочи да су подвизи, уз велики труд и заједништво, увек могући.
У филму је детаљно обрађена генеза кошаркашког спорта у Зрењанину, играчи, стадиони, публика као и укупан друштвени контекст града у шесдесетим годинама прошлог века. Посебно место у филму посвећено је чувеној утакмици „Пролетер” – „Црвена звезда” у септембру 1956, која је била увод у скорашњи тријумф у првенству зрењанинских кошарка, након Звездине десетогодишње доминације.
Свој допринос настанку овог драгоценог документарно–уметничког филма поред већ поменутих Славића, Фелдешија и Брстине, дали су и сниматељ Душан Удицки и дизајнер Бранко Ђукић.
Ж. Балабан