Намет ће појести ренту
ЗРЕЊАНИН: Намера државе да натера станодавце да плаћају порез од 20 одсто на рентирање станова, односно на приходе које остварују на тај начин,
није наишла на одобравање код власника некретнина који их издавају у закуп. Председник Удружења станодаваца Србије Драган Цвијетићанин из Зрењанина каже за „Дневник” да му је познато да су станодавци у законској обавези да плаћају порез, и да то није од јуче, али да велика већина њих није то радила из више разлога.
- Први је тај што велика већина станодаваца већ плаћа пун износ пореза на имовину за некретнину коју издаје у закуп, јер се сматра да има вишек стамбеног простора. Стога, велика већина њих је мишљења да би плаћањем пореза на приход и на имовину била дупло опорезована за исту некретнину – објашњава Цвијетићанин.
Он даље наводи да није законски регулисано да ли су станодавци у обавези да плаћају порез на приход од издавања станова и када не стигне доходак, односно када не успеју да наплате кирију.
- Све су израженији проблеми око наплате станарина. У Пореској управи је тешко доказати да подстанар није платио кирију, а све чешће се дешава и да, када оде из стана, не измири ни рачуне за комуналије, који се воде на станодавца. Велики је проблем и то што све више станова и ствари у њима остане у руинираном стању након исељења подстанара, због чега имамо велике трошкове око уређења – истиче Цвијетићанин.
Наш саговорник напомиње да висина кирија опада, па се оне сада у Зрењанину крећу од 70 до 110 евра, у зависности од квадратуре стамбеног простора, а да истовремено расте порез на имовину.- Сматрамо да је пореска стопа од 20 одсто неприхватљиво висока, јер је у питању петина оствареног прихода. У Хрватској је, рецимо, тај порез 12 одсто, у Босни и Херцеговини 10, а у Црној Гори девет процената. Из разговора са станодавцима сам закључио да би већина и плаћала порез да је нижи. Неки су га плаћали, али су у међувремену престали, јер их држава ни на који начин није штитила од несавесних подстанара – прецизира Цвијетићанин.
Он закључује да је потребно дефинисати све обавезе државе према станодавцима, и обрнуто, јер ће у супротном, што се већ дешава, власници некретнина, окречити станове и закључати их, не желећи да их рентирају како не би били на губитку. А, они који и одлуче да их и убудуће издају у закуп, неће бити у могућности да их уређују, јер за то неће имати финансијских средстава, па ће закупци временом боравити у све лошијим објектима.
Удружење станодаваца Србије, са седиштем у Зрењанину, основано је средином фебруара 2014. године, са намером да помогне станодавцима да остваре своја права и да заштите интересе. Основна идеја је да се станодавци из целе Србије уједине, како би могли да утичу на законодавна тела да укину постојеће и донесу нове, боље законе.
Ж. Балабан