Људи не желе милостињу
међуопштинску сарадњу и промоцију активације (ангажовање радне снаге) рањивих група на локалном нивоу.Канцеларија за смањење сиромаштва у Сремској Митровици налази се у Рибарској број 8, а отворио је Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Кроз радни ангажман незапослени, а радно способни корисници, добиће прилику да се упознају са потенцијалним будућим послодавцима и тако унапреде свој положај и трајно утичу на квалитет живота, нагласио је министар. Отварајући Канцеларију, у присуству градоначелника Владимира Санадера, министар Вулин је изразио наду да ће најдаље до краја године законским решењима да се регулише статус корисника социјалне помоћи, што ће омогућити да кроз процес индивидуалне радне активације и процес образовања промене своју позицију.
Министар Вулин изнео је податак да у Србији новчану социјалну помоћ прима 255.180 породица , од тога 121.111 лица су радно способна. Они, наглашава Вулин, треба да добију прилику да раде и да се не осећају као да су добили милостињу.- Нема важније ствари од борбе против сиромаштва, а она не може да буде успешна уколико се не изборимо са незапосленошћу. Стопа незапослености, када је ова власт преузела одговорност била је 23,1 одсто, а данас је више од десет одсто мања него тада. Она мора бити још нижа, јер је европски просек негде око 11 одсто, а ми данас имамо 13 одсто - рекао је Вулин.
Канцеларија за смањење сиромаштва у Руми отворена је у општинској згради у Улици Железничка 22, зграда бившег Војног одсека, а отворио ју је Владимир Илић, државни секретар у ресорном министарству. Челни људи румске општине истакли су да је последње две године у овој локалној општини запослено око 2.500 људи, што је и најбоља мера за смањење сиромаштва. Општина је у буyету за ову годину определила 142 милиона динара за пружање социјалних услуга грађанима румске општине.
Љ. М.