Лако до сезонског посла
АРАДАЦ: Посао у Словачкој све је интересантнији не само Зрењанинцима и Војвођанима, него и незапосленима у целој Србији. Словачка је земља из такозваног бившег источног блока
која бележи највећи раст бруто друштвеног производа. С друге стране, и словачки радници траже боље, па одлазе на рад у Немачку или неке друге земље Европске уније, па то отвара простор за запошљавање.
За рад у Словачкој траже се радници свих струка, али највише ипак за физичке и за сезонске послове – брање јагода или јабука, одржавање воћњака, за рад у аутоиндустрији, а тражени су и заваривачи, као и они са факултетском дипломом. Из Арадца, села надомак Зрењанина, настањеног претежно словачким становништвом, одлазе углавном млади. Словаци у дијаспори имају такозвану крајанку, односно личну карту која им омогућује да раде пет година у Словачкој, кажу у Арадцу.
- Највише одлазе да раде сезонске и физичке послове. Словачкој такви радници недостају, а плате су много боље него код нас. За добијање држављанства, међутим, и за много боље плаћени посао, потребно је да боравите у Словачкој непрекидно пет година – кажу мештани Арадца.
У једној од три агенције које се баве ангажовањем радника из Србије у Словачкој кажу да интересовања има и од послодаваца и од радника.
- Највише се траже радници у аутоиндустрији и највише шаљемо оне који имају хрватски или мађарски пасош, јер то скраћује процедуру. Плате су добре, послодавци обезбеђују смештај и храну. Ипак, можда је најважније то што радници одавде стекну велико искуство и онда, ако имају двојно држављанство, настављају рад у Немачкој - истичу у агенцији и додају да годишње преко њих оде око 500 радника.
У Словачку је „трбухом за крухом”, посредством једне агенције, почетком године кренуо и Никола С. Није Словак и нема двојно држављанство. Посла овде није било, па је прихватио понуду једног предузећа из аутоиндустрије. Обећана плата била је око 600 евра, уз обезбеђен смештај и храну. Првих пар недеља договор је стиктно поштован, а онда су почеле „рестрикције” и одступања од обећаног, али се Никола не осећа превареним. После три месеца са уштеђевином вратио се у Србију. „Словачки еври” помогли су му да покрене сопствени бизнис и добро му иде.
Ж. Балабан