Ко конкурише код државе, тај и добија
на који начин што боље искористити претприступне фондове Европске уније. Да предузимање иницијативе у овом правцу има итекако смисла, доказала су и дводневна предавања о ИПАРД програму и фондовима у Сомбору, која су наишла на више него добар пријем код пољопривредника и предузетника.
Едукацији и презентацији примера добре праксе у просторијама Пољопривредне стручне службе присуствовало је више од 200 пољопривредника, а предавање је одржао Драган Мирковић, начелник Одељења за рурални развој Министарства за пољопривреду и заштиту животне средине. Антонио Ратковић, заменик градоначелнице изразио је задовољство добрим одзивом људи из области аграра, јер је циљ локалне самоуправе да се пољопривредници и предузетници едукују о ИПАРД програму и фондовима.
- ИПАРД програм и фондови ће нам бити доступни у другој половини 2017. године и желимо да будемо што спремнији. Уједно ово је наставак активности после оснивања Локалне акционе групе. Битно је да се људи што боље обуче за израду бизнис планова и остале потребне документације. Циљ нам је, пре свега, едукација младих људи и њихов останак на селу - истакао је Ратковић.
Урош Лековић, представник Регионалног центра за развојне пројекте који је учествовао у оргнизовању овог дводневног предавања, казао је да је процедура аплицирања на ИПАРД програме захтевна, те да је битно разјаснити све нејасноће.
- Пољопривредник сам прави финансијску конструкцију за пројекат којим ће конкурисати на ИПАРД програм, и уколико испоштује сва правила тада може добити повраћај и до 65 одсто средстава од вредности пројекта – појаснио је Лековић.
Владимир Сабадош, директор ПСС Сомбор је навео да се пољопривредници морају добро припремити за ИПАРД програм, као и да поступак није једноставан, али је указао и на чињеницу да се недовољно користе средства домаћих фондова.- Фондови Министарства пољоприведе и Покарајинског секретаријата за пољопривреду су на располагању пољопривредницима и ове године, баш као и прошле, а недовољно се користе.
Од милијарду динара из покрајинског фонда, намењених пољопривреди, сомборски пољопривредници искористили су само 120 милиона динара. При томе, 99 одсто њих који конкуришу добију средства – својеврсно је упозорење Владимира Сабадоша изречено на дводневном саветовању у сомборској Пољопривредној стручној служби протеклог викенда.
М. Миљеновић