Калушари најавили пролеће
Гребенац је село на ободу Делиблатске пешчаре у ком живи око 1.000 становника, румунске националне мањине. Калушари обучени у традиционалну румунску народну ношњу терају својом игром зиму и призивају пролеће, али и позивају мештане Гребенца да изађу из кућа и буду учесници или посматрачи манифестације. Ове године је израђено 15 експоната, од тога су седам направили ученици овдашње школе.
- Деца праве експонате са својим родитељима и наставницима и љубоморно чувају као највећу тајну на чему раде, како би било изненађење на дан манифестације - објаснио је Кристијан Бирђан, директор ОШ „Михаил Садовеану“.
Сваке године експонате и маске израђују групе младих људи и сви желе да њихов костим или експонат буде најбољи, али на дан Фашанки влада весеље и учесници дају све од себе да као заједница оставе добар утисак на бројне посетиоце. Манифестација је занимљива професорима етнологије, студентима и привредницима који се баве етно туризмом, па је посета из године у годину велика. Пре поворке експоната, традиционално је у школи одржан симпозијум са темом „Фашанке - Карневал код нас и преко границе“.
- Долазим из Етнолошког музеја из Темишвара. Први пут сам у Гребенцу и веома сам захвалан домаћинима на позиву. Ова традиционална манифестација веома је значајна, а мештани су се потрудили да јој дају посебан печат како би сачували традицију и у наредним вековима. Честитам мештанима на уложеном труду, и морам да похвалим добру организаацију - каже Јон Траја, из Етнолошког музеја из Темишвара.
Поворку су као и сваке године предводили чланови КУД „Ђорђе Кошбук”, прави виртуози на дувачким инструментима. Маске, костими, експонати са актуелним темама одушевили су госте из Румуније, Београда, околних насељених места, а Гребенчане учинили поносним.
В. Х.