Јефтинија вода за привреду
БАЧКА ПАЛАНКА: Већ од 1. марта привредни субјекти у општини Бачка Палнака плаћаће пијаћу воду по цени 17,58 одсто мањој него до сада, ако Надзорни одбор ЈКП „Комуналпројект“
и Општинско веће усвоје предлог Дражена Јарића, директора ово општинског предузећа. Снижавање цене воде за привреду, наглашавају надлежни у овој општини, резултат је процеса изједначавање цена кубног метра воде, односно избегавање двојних цена, јер до сада су предузетници и компаније плаћали воду скупље од грађанства.
Уколико се усвоји овај предлог привреда би плаћала кубик воде 120 динара, без ПДВ, уместо досадашњих 145,60 динара. Домаћинства, по јануарском рачуну, плаћају кубни метар пијаће воде 48,35 динара, без ПДВ, плус 50 одсто те цене (24,05 динара) на име отпадних вода. - За почетак ово смањење цене односило би се само на привреду, а касније ћемо видети како се ствари одвијају, јер производна цена кубика пијаће воде је 97,83 динара без ПДВ - рекао је Јарић. - Цене пијаће воде и комуналних услуга у целој земљи су социјална категорија, ипак покшавамо да на више начина помогнемо грађанству и привреди, односно да дамо свој допринос у стварању повољнијег пословног амбијента за потенцијелне инвеститоре у нашој средини.
Већ дуже време трају преговори између локалне самоуправе, „Комуналпројекта“, Општег удружења предузетника и Пословног клуба Бачке Паланке о усклађивању цена комуналних услуга са законом. - Јасно се каже у Закону да цену воде за физичка и правна лица у неком периоду треба изједначити – рекао је Александар Борковић у име Пословног клуба. - Сматрам да ово није лака одлука за „Комуналпројект“, али сматрам да је ово почетак једног процеса и да представља напредак у односима овог ЈКП и привреде.
Милутин Марчета из Општег удружења предузетника у Бачкој Паланци сматра да је снижење цене воде за привредне субјекте за похвалу, јер се тиме колико - толико умањују огромни трошкови којима су фирме оптерећене. - Највеће олакшање имаће наши чланови, јер је реч о лицима која се баве самосталном делатношћу и својим радом се боре за егзистенцију - додао је Марчета. - Држава у последње време усмерава људе да се окрену приватном бизнису и да отварају предузетничке фирме, али то, на жалост, остаје, углавном, само на речима. Ову одлуку сматрам као почетак.
У „Комуналпројекту“ кажу да ће најављена инвестиција која треба да на Градској депонији омогући сепарацију комуналног отпада, изградњом хале и трансфер станице, а треба да се заврши најкасније до краја године, створити услове и за смањење цене одношења смећа за привреднике, што они траже годинама.
М. Суџум