Јагоде и мед и млеко на врху аграрне пирамиде
Председник Општине Бач Драган Сташевић, коме је након недавних избора поново изгласано поверење да води ову малу локалну самоуправу, најављује да ће ове године
из локалног буyета издвојити 33 милиона за развој малих и средњих газдинстава до пет хектара земље, каквих је у овој средини више од две хиљаде. То није мали подстицај ако се има у виду да Општина Бач има укупан буџет не већи од 600 милиона динара, од којих је већи део наменски већ опредељен, а да је на располагању тек 193 милиона динара за различите интервенције локалне власти.
Сташевић каже да Општина има 7.500 хектара државне земље коју даје у закуп и да су испунили законски рок и предали сву потребну документацију Министарству о земљишту у закупу, те добили позитиван одговор.- Пољопривреда је грана где мислимо да ће грађани најпре осетити бољитак. У општини се произведе 10 вагона меда у сезони, који се извози на западноевропско тржиште, али и 10.000 тона јагода које се продају у унутрашњости.
Када једете јагоде, вероватно су из Бача. Поносимо се такође и многим малим пољопривредним газдинствима, као што је фарма Сенада Хоџића, која произведе пола милиона литара млека годишње и која је 13. по производњи млека у Србији, једина на листи најбољих као пољопривредно газдинство - каже Сташевић.Од прилива средстава из закупа државних њива, Бач ће и ове године градити неколико километара нових атарских путева, као и трафое струје на њивама.
- Ове године планирамо, према новом Закону, не само да издајемо државну земљу, већ да омогућимо малим газдинствима да земљу купе са отплатом кредита до десет година – најављује Сташевић и додаје да ће Општина улагати пре свега у пољопривреду, али и унапређење туризма, како би се зауставило исељавање Бача и млади што пре вратили у село.Општина Бач се може похвалити великим бројем споменика културе, атрактивних локација за посете, али главни развојни адут је 43 километра обале Дунава на подручју општине.
- Планирамо изградњу марине на Дунаву и желимо да улажемо у туризам, како би становници живели од њега - каже Сташевић и најављује израду програмског буџета којим ће бити испланиран период до 2020. године. - Очекујемо помоћ од републичких и покрајинских органа. Ових дана се састајем са стечајним управником „Агробачке” која је некад запошљавала и до 700 радника, а након приватизације пре десет година пропала и која данас има милионска дуговања - каже Сташевић.
Општина је прошле године увела бесплатан превоз за ученике, за који се годишње издваја 13,5 милиона динара. Куповином три нова аутобуса и једног минибуса за 24 милиона динара, остварена је озбиљна уштеда, јер се пре субвенционисала месечна карта ученицима до педесет одсто, па су 17 милиона издвајали родитељи, а исто толико Општина како би платила превознику. Аутобусе могу да користе и пензионери два пута месечно како би преузели пензију, а најављена је и линија која ће петком и недељом бесплатно превозити студенте у Нови Сад и Сомбор, док се током лета ти аутобуси користе за редовне линије. Општина ће, такође, издвојити 15 милиона динара за стипендисте, којих има више од пет стотина.
- Проблема у Општини имамо са кадровима, одливом стручних и младих људи, а остали су нам кредити које морамо да отплаћујемо до 2020. године, које смо наследили од наших претходника пре две године - напомиње Сташевић и додаје да је Град Нови Сад једини имао слуха да поклони Бачу једно санитетско возило.
М.Стакић
Понуда за улагача
Општина гради вишенаменску халу површине 1.200 квадратних метара. Замисао је да се та хала уступи инвеститору који би неколико година био ослобођен плаћања закупа. Једини услов за инвеститора је да мора запослити најмање 50 радника из ове општине. По речима Драгана Сташевића, циљ је да се у хали одвија производња и то извозно оријентисана.