overcast clouds
12°C
30.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Из цистерни воду пије 6.000 људи

09.09.2016. 18:08 15:28
Пише:

комуналну делатност на територији целе општине са око 55.000 становника, односно у Бачкој Паланци и свих 13 припадајућих  села. Упркос противљењу појединих села, односно месних заједница које су обављале ову делатност, овај законом регулисан посао приводи се крају, а „Комуналпројект“ је 1. августа, односно 1. септембра ове године преузео комуналну делатност и у Товаришеву и Обровцу, па је остало да се то ускоро уради и у Челареву.

Приликом преузимања комуналних делатности „Комуналпројекту“ су достављене на увид анализе воде за пиће које су рађене у Институту за јавно здравље Војводине.- Анализе показују да је у оба села повећана концентрација арсена у води за пиће – каже в.д. директор „Комуналпројекта“ Александар Боогуновић. – Утврђена прекорачења прописане граничне вредности арсена представља опасност по здравље људи. У оба села својевремено су изграђена мини постројења за прераду воде, еко-чесме, једна у Товаришеву и три у Обровцу, али оне не раде, па је до санирања стања наше предузеће  обавезно да ова два села (око 6.000 становника) здравом пијаћом водом из Бачке Паланке снабдева цистернама.    



   Стручњаци „Комуналпројекта“ приликом обиласка комуналних објеката у Товаришеву констатовали су да мини постројење за прераду воде није у функцији, те да је у врло лошем стању, да није одржавано дуже време и да је потребно урадити детаљан севис како би становништво имало пијаћу воду која одговара нормама Првилника о хигијенској исправности воде за пиће. Констатовано је да је од 850 водоводних прикључака 15 неисправно, а остали нису баждарени. Од четири бунара, два су активна и у њима је неисправна вода. Мрежа је дугачка 11.000 метара и грађена је 1965. године, а књиговодствена вредност објеката није позната. констатовано је и да досадашња учесталост узимања узорака за контролу воде за пиће  није довољна, обзиром да је на снази забрана коришћења воде из водоводне мреже због повећане концентрације арсена.

Стање водоснабдевања у Обровцу још је катастрофалније.        



-Ово село се водом снабдевало из три активна дубока бунара,  на којима нису баждарени водомери – додаје Богуновић. – Вишемесечни дуг МЗ за електричну енергију на бунарима, до преузимања, није измирен. Водоводна мрежа има 1.000 активних прикључака, а сервисирање и баждарење водомера није рађено, очитавало се  два пута годишње, а обрачунавало паушално.



Од 2004. године у Обровцу је на снази забрана коришћења воде из водоводне мреже решењем санитарне инспекције због повећане концентрације арсена. Учесталост узимања узорака за контролу воде за пиће није довољна, а вишемесечни дуг МЗ за ову врсту услуга Институту за јавно здравље Војводине није измирен. Као алтернативни вид снабдевања својевремено су изграђене три еко-чесме које тренутно нису у функцији због обуставе испоруке електричне енергије, односно неплаћених рачуна. Дуг за седам месеци није плаћен као ни дуг  Покрајинском фонду за воде. Техничка документација за еко-чесме не постоји, а изграђен је само један нови бунар који нема арсена, па ће „Комуналпројект“ у најкраћем времену завршити опремање овог изворишта.



Наше предузеће је преузело раднике из ове две сеоске МЗ који су радили на овим пословима и са њима су склопљени нови уговори о раду. Међутим, морамо констатовати да су у ова два села системи водоснабдевања у незадовољавајућем стању, односно да је то последица досадашњег начина газдовања. „Комуналпројект“ мора мењати своје програме, а ребалансом буyета издовијили смо средства која ће се употребити за репарацију мини постројења у ова два села, а до тада вода за пиће ће се допремати у цистернама.



М. Суџум



 

Пише:
Пошаљите коментар