Искористили погодности па однели машине
ВРШАЦ: Недавно су из погона италијанске компаније „ЛАМП Еаст”, смештене у
Технолошком парку у Вршцу, однете све машине, а око двадесетак радника проглашено је технолошким вишком. Још увек се не зна каква ће бити судбина објекта и парцеле, нити какве су обавезе овог инвеститора према радницима и самом граду Вршцу, али се очекује да ће и то ускоро добити епилог. Како незванично сазнаје портал Е-Вршац, један овдашњи бизнисмен спрема се да преузме фабрику.
Реч је о компанији која је отворена прва у Технолошком парку у Вршцу, а производи амбалажу за фармацеутску индустрију. Неном свечаном отварању новембра 2012. године били су председник Србије Томислав Николић, амбасадор Италије у Србији Армадо Варикио и председник компаније Енрико Вићенци. На основу Елабората о оправданости отуђења грађевинског земљишта по цени мањој од тржишне цене путем непосредне погодбе, који је усвојила Скупштина општине Вршац 2011. године и потврдила ондашња Влада Србије, компанија је требало да запосли 120 радника. Тако је компанија је купила државно земљиште по цени мањој од оне коју је држава проценила да важи за ово савремено и комплетно инфраструктурно опремљено индустријско грађевинско земљиште. Општина и компанија потписале су уговор о купопродаји више од 12.000 квадрата грађевинског земљишта у Технолошком парку и то непосредном погодбом.
Инвеститор је од ондашње локалне власти добио и друге олакшице, а укључила се и СИЕПА која је за радно место у Вршцу само страним инвеститорима нудила 10.000 евра бесповратних средстава, као и Покрајински секретаријат за рад и запошљавање који је такође донирао бесповратна средства. Нема података колико је ових средстава компанија „ЛАМП Еаст” искористила, али је неспорна чињеница да никада није запошљавала 120 радника, на колико се обавезала.
Тај број запослених требало је да буде постигнут у више фаза. Рачунало се да ће у првој фази, која је подразумевала штампање по алуминијумској фолији, запослити 56 радника, а остале касније. То касније подразумевало је другу фазу која је требала бити сечење материјала од алуминијума и пластике.
Љ. М.