Идвор без воде за пиће
КОВАЧИЦА: Мештани насеља у општини Ковачица суочавају се са озбиљним проблемима водоснабдевања, али се према уверавању челника локалне самоуправе интензивно ради
на побољшавању стања, које није карактеристично само за ову средину него за цео регион јужног Баната.
Председник општине Милан Гарашевић наглашава да се ради на новом изворишту за потребе насеља Идвор, где постоји водовод, али село нема воду за пиће. Гарашевић вели да је срамота што место из кога је потекао Пупин у 21.веку нема пијаћу воду.
- То је проблем на коме радимо ургентно, за шта смо предвидели 10 милиона динара, али видећемо да ли ће то бити довољно, јер у сваком случају проблем морамо што пре решити. Урадили смо истражну бушотину, чекамо резултате узорка воде и на основу тих анализа определићемо се за даља улагања у мини-фабрику за прераду воде, која није тако велика као што ће бити фабрика воде у Ковачици –каже Гарашевић.
Предвиђена фабрика воде у Ковачици у наредним фазама покриће и потребе водоснабдевања Дебељаче и Црепаје, док ће се даље локална самоуправа морати бавити проблемима водоснабдевања Падине, Самоша, Уздина и Путникова.
Житељи Идвора сада пију флаширану воду, или се снабдевају доношењем питке воде из околних села. У Дебељачи су у повољнијој ситуацији, јер су у последње време оспособљене две јавне чесме за снабдевање здравом пијаћом водом без штетних елемената. Јавне чесме које су у функцији у Уздину и Црепаји показују своју сврху, јер по воду долази велики број мештана.
У Дебељачи су управо инсталирани уређаји за пречишћавање воде и пуштена је недавно у рад јавна чесма у близини окретишта аутобуса, што је коштало око 1,5 милиона динара, тако да је још један део насеља добио квалитетну пијаћу воду, док је чесма у центру насеља раније оспособљена.
На томе се ангажовало месно ЈКП „4.октобар”, а директор Ласло Јовер додаје да је инвестиција финансирана из општинске касе Ковачице и делом из средстава предузећа.
- Вода из месног водовода је стандардног квалитета, као и све на овом подручју Баната, па смо овим улагањем обезбедили да житељи Дебељаче имају здраву воду, која се на јавним чесмама пречишћава уређајима по савременој америчкој технологији – каже Јовер.
У насељу још постоје јавни бунари који воду црпе са дубине до 30 метара, с којих се снабдевање не препоручује, али многи мештани по навици ипак користе ту воду. Таквих бунара је на подручју Дебељаче било 36, а сада их је у функцији још свега шест.
М. Митровић
Велике потребе
Поред улагања у побољшање водоснабдевања, затим у канализациону мрежу, а за инвестирање у решавање проблема комуналне инфраструктуре и друге потребе у општини Ковачица усмерава се расположиви новац из општинске касе, при чему је половина из задуживања. Потребе су велике, па се за пројекте у које се инвестира остварују и средства на покрајинским и републичким конкурсима.
У Падини је у току реконструкција Дома културе вредна 30 милиона динара, исти износ је намењен за уређење центра Ковачице, а на сличан начин као у седишту општине, у мањем обиму је предвиђено улагање у уређење центра Уздина вредно седам милиона динара.
У плану је да се асфалтирају путеви у Самошу, али и у другим насељима где има још доста неасфалтираних улицама. Председник општине Милан Гарашевић најављује да ће буyетом за наредну годину бити предвиђено улагање у спортске објекте, пре свега у балон халу у Црепаји која је изостала у овој години. Потребе има и за улагања у дечије вртиће јер су у лошем стању.