Главобоље због увоза из Кине и Киргистана
РАВНИ ТОПОЛОВАЦ: У Равном Тополовцу, селу у општини Житиште, познатом по производњи пасуља, овогодишњи род је ускладиштен, а продаје га ко мора.
Тако бар каже председник Удружења „Топловачки пасуљари“ Младен Жужа.
- Ове године цена је врло ниска. На велико пасуљ откупљују за 120 динара по килограму, док се на мало продаје за 200 динара, што је цена на граници рентабилности. Овогодишњи род је просечан, до тоне по хектару – истиче Жужа.
У Равном Тополовцу ове године је под пасуљем било 170 јутара.
- Ми смо село познато по пасуљу. Најзаступљенији је жуто-зелени, има нешто белог, а све више се сеје и шарени. Определили смо се за пасуљ јер немамо много земље и то би, уз другачију бригу државе, могла бити добра и уносна култура. Али, као и сваке године, тако и ове, држава дозвољава неконтролисани увоз који обара цену домаћем пасуљу и дестимулише произвођаче - наводи Жужа.
Жужа каже да је јефтини пасуљ који стиже са свих страна света лако препознати.
- Нека потрошачи обрате пажњу. Код увозног пасуља свако зрно је једнако, то је модификован пасуљ. Тамо одакле нам стиже пасуљ, из Кине и Киргистана на пример, по хектару роде четири тоне, а код нас једва једна. Тврдим да је наш пасуљ много здравији, укуснији, али разумем да људи купују јефтиније - наглашава Жужа.
У Равном Тополовцу не само да се пасуљ много сеје, него се и кува. И у кући Жужиних.
- Обавезно, једном недељно имамо пасуљ са сувим месом - смеје се Жужа.
Ж. Б.