Донатори оживљавају стару школу
ТОТОВО СЕЛО: Понудом сеоског туризма Тотово Село код Кањиже већ се прочуло, па овде годишње дође око 3.000 посетилаца , од којих трећина и преноћи, па туристичке амбиције расту и садржаји се проширују.
По речима члана Савета МЗ Тотово Село за развој Лајоша Леко у плану је да се две зграде старе школе преуреде и заједно с неколико околних хектара претворе у мини сканзен.Тренутно је у току прва фазе у којој ће бити адаптиране две учионице у једној од школских зграда, која ће се проширити павиљоном-верандом, што би требало да буде готово до лета.
- У овом делу будућег мини сканзена , који ће бити универзалног карактера и у њему ће моћи да се организују научни и стручни скупови и радионице, а и мештани ће га моћи користити за своја дружења или за преношење старих обичаја и заната на младе генерације,биће и уметничка радионица која ће носити име покојног вајара родом из Тотовог Села Алмаши Габора– објашњава Леко.-Око 2,5 милиона динара ,колико је за овогодишње радове потребно, обезбедили смо од донатора
Са адаптацијом друге зграде наставиће се идуће године, када ће се део тог објекта претворити у музејску поставку школства на овим просторима, посебно због тога јер су некада овде традицију имале салашарске школе.И околина ће се уредити у две фазе, прво најужа околина објекта старе школе, а затим и шира, која ће бити обогаћена различитим врстама дрвећа. Настојањима руководства и житеља Тотовог Села придружила се и Месна заједница Кањижа донацијом садница, а по речима заменика председника Савета МЗ Кањижа Золтана Шарњаија одлучили су се да то буду саднице јапанске трешње, али и другог дрвећа које ће улапшавати улаз у будући мини сканзен. Кањижани су поклоњене саднице заједнички засадили са домаћинима из Тотовог Села.
- Драго ми је што се придружујемо пружањем помоћи за реализацију важног пројекта за Тотово Село – наглашава Золтан Шарњаи. - Мини сканзен моћиће да користе и деца из Кањиже и околине, па и шире. Тотово Село има интернат,у коме станују ученици из удаљенијих војвођанских места који похађају Пољопривредно-технички средњошколски центар “Беседеш Јожеф” и свакодневно путују у Кањижу. Пошто сам на дужности дирекотра овог центра, омогућили смо да поједини ученици,којима је то струка ,практичну наставу понекад на захтев из Тотовог Села одраде на одржавању и неговању арборетума, уместо на школској економији у Кањижи.
М. Митровић