Дом здравља Нови Бечеј помаже зрењанинској болници
НОВИ БЕЧЕЈ: Општа болница „Др Ђорђе Јоановић” у Зрењанину затражила је од Дома здравља Нови Бечеј да јој помогне у пружању мамографских услуга, у делу клиничке мамографије,
зато што новобечејска установа једина у средњобанатском региону обавља тај посао. Овај савремени скупоцени уређај новобечејски лекари обезбедили су преко донације јапанске амбасаде.
- Мамограф у зрењанинској Болници је у квару и питање је када ће бити поправљен. Након прегледа код нас, пацијенти добијају извештај на диску, па радиолог у надлежној здравственој установи, а у овом случају то је регионална болница у Зрењанину, може да очита снимак - објашњава директорка Дома здравља Нови Бечеј др Анђелка Коровљев, која истиче да је сарадња између ове две здравствене установе на високом нивоу.
Она је појаснила да ће овдашњи рендген техничари радити снимања за потребе клиничке мамографије, односно за жене које већ имају проблема са дојкама, а не у случајевима раног откривања рака. За разлику од осталих домова здравља у региону, новобечејски је опремљен мамографским апаратом, тако да пружа и услуге скрининг мамографије, а ултразвук свих органа доступан је у најкраћем року.
- Такође, радимо и услуге ултразвучне дијагностике. Имамо и кадар који је потребан за ту врсту услуга, тако да смо комплетно покривени. Код нас пацијенти чекају од четири до седам дана на ултразвучну дијагностику. Многи домови здравља то ни не раде, већ су пацијенти принуђени да чекају по три - четири месеца за ту врсту услуге – наглашава Коровљев.
Новобечејска установа има и одговарајуће специјалисте. У претходних неколико година запослени су специјалиста педијатар, радиолог, специјалиста ургентне медицине, као и два дечја превентивна стоматолога. Директорка Дома здравља напомиње да се тренутно на специјализацији налазе два доктора педијатрије и биохемије.
- Имамо све оне специјалности без којих Дом здравља фактички не може да постоји и да грађанима пружа услуге. Многе здравствене установе и не превозе своје пацијенте до регионалних центара, или до терцијалног нивоа здравствене заштите, док наш санитетски транспорт и хитна медицинска помоћ функционишу тако да све пацијенте транспортујемо до друге установе и назад – вели Коровљев.
Сарадња са Институтом за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици одвија се тако да Новобечејци транспортују пацијенте са инфарктом у Институт, а други вид сарадње је да тамошњи кардиолози долазе средом у Нови Бечеј и раде ехокардиографију.
Ж. Б.