Дизајн по Шумановићу
120 година од рођења Саве Шумановића моћи ће да се погледа до 3. марта.
Представљено је шездесетак радова ученика свих пет образовних профила школе, а придружили су им се и вршњаци новосадске Машинске школе, образовног профила оператер машинске обраде, са професорком Иваном Влајков и направили су у челику цртеж „Црвени зид“, већих димензија тежак петнаестак килограма, што представља куриозитет читаве изложбе.
- Ово су дела младих стваралаца у последњих годину дана. Све је урађено на крилима успешног ликовно обрађеног јубилеја 2014. године, а реч је о веку од рођења Богдана Шупута чије име школа носи, па смо, после Галерије Саве Шумановића у Шиду и новосадских галерија, Бељански и Матице српске, уприличили ову изложбу. Почетна замисао је била да радимо слике по узору на дела Саве Шумановића, а спонтано су ми се придружили професори и ученици других одсека и прикупили смо велики број радова. Уследила је селекција и изложба – рекао је на отварању у Бечеју професор Ђура Радишић.
Радови су остварени у различитим традиционалним материјалима и техникама, али и модерним технологијама информационог доба, што је, како наглашавају у школи, један од њихових развојних циљева. Поред Ђуре Радишића, у пројекат су се укључили професори Радмила Бељански, Драган Војводић, Госпава Манојловић, Гордана Недимовић, Ивана Самарyић, Лидија Станковић, Дивна Тилић и Гордана Шијачки, који су били ментори ученицима који су радили реплике слика Саве Шумановића.
- Поред обележавања годишњице рођења сликарског великана какав је Сава Шумановић, била је ово лепа прилика да се представи рад професора и ученика наше школе, додала је професорка Ђерђи Ачаи, једна од неколико талентованих бечејских стваралаца која је завршила новосадску Уметничку школу и сада у њој ради.
Свечаном отварању изложбе младих аутора новосадске школе присуствовао је запажен број њихових вршњака, као и педагога ликовне културе, који су најавили организоване посете својих ђака у наредних двадесетак дана.
В. Јанков