Динарски адети у банатској равници
ЧЕСТЕРЕГ: Прва Штрапаријада, такмичење у снази вучних коња, одржана је у недељу у Честерегу, на терену фудбалског клуба „Напредак“. Реч је о такмичењу са радним коњима
који уз навођење водича вуку велики трупац до циља и надмећу се у снази и брзини. Веза између брдских навика и послова и банатске равнице овде су потомци Крајишника махом из Кључа, Петровца, Гламоча и Бихаћа, насељенаваних од 1946. године, током минулих деценија, те избеглих током ратова 90-их.
Организатори рачунају да је такмичењу присуствовало више од две хиљаде посетилаца који су дошли из свих крајева Србије, али и Републике Српске где су оваква надметања честа. Манифестацију је отворио покрајински посланик Игор Салак, захваливши се организаторима такмичења Душку Кочалки и Марку Глигићу који су омогућили да се такмичење први пут одржи у Честерегу. Посетиоцима су се обратили и директор Фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима у АП Војводини Радомир Кукобат и освајач златне олимпијске медаље у полутешкој категорији у боксу Слободан Качар.
Учествовало је десетак екипа са више од 40 врхунских грла. Пре почетка такмичења обављено је мерење коња који су подељени у три категорије: лаку, тешку и тешку у пару.-Такмичиле су се екипе из Руме, Инђије, Жарковаца, Банатског Двора, Сакуле, Златибора, Чачка, Лознице, Лучана, Краљева, Пожеге и Бање Ковиљаче- каже један од организатора прве Штрапаријаде у Честерегу Марко Глигић и додаје да је из неких места дошло и више екипа, и да су неки такмичари учествовали у Штрапаријади са два коња, а неки са шест.
Правила налажу да коњи, појединачно или у пару, повлаче тешке балване на стази дугој 100 метара, а предвиђено време за крај трке је пет минута. Уколико за то време коњи не пређу читаву стазу, мери се дужина пређеног пута.
- Забрањено је да се коњ подстиче на било који начин осим речима, односно забрањена је употреба корбача, бича или штапа. Балвани које коњи вуку су запремине два и више кубних метара и тежине од 1600 до 2500 килограма - каже Глигић.
Цена ових животиња се креће и по више хиљада евра, а поприлична свота се мора издвојити и на њихово одржавање. Власници ових грла ипак кажу да су вредни свих напора и трошкова, а како објашњавају Штрапаријада им је прилика да се друже и сачувају овај посао од заборава. Ово такмичење настало је из тешких шумских радова у брдским крајевима и извлачења балвана жилавим радним коњима, чиме су не тако давно, многи зарађивали за живот.
Осим такмичења, током Штрапаријаде одржан је и богат културно забавни програм, а на терену фудбалског клуба заиграли су и чланови културно уметничког друштва „Петар Кочић“. У организацији прве Штрапаријаде учествовали су и завичајно удружење „Подгрмеч“, удружење „Краљевине Србије“, „Теслићани општине Житиште“ из Житишта и „Ратковчани Војводине“ из Честерега.
М. Стакић