Цреп по стандардима ЕУ

КАЊИЖА. Прва интегрисана дозвола у опекарској индустрији у Србији, усклађена са европским стандардима, којом се одобрава обављање делатности постројања

усклађено са законом о интегрисалном спречавању и контроли загађења животне средине уручена је јуче АД „Потисје Кањижа”. Генералном директору АД „Потисје Кањижа” Иштвану Јенеију у присуству менаyемента фабрике и општинских челника дозволу је уручио  покрајински секретар за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине АП Војводине др Слободан Пузовић.

Предузеће АД „Потисје Кањижа” у власништву аустријске групације „Тондах” упошљава око 400 радника, највеће је у кањишкој општини и једно од водећих у домаћој опекарској индустрији. Директор Јенеи је изјавио да је добијање ове дозволе изузетно значајно за компанију, јер поред првенственог циља власника да се остварује профит је и да постројења која функционишу буду у потпуности у складу са свим прописима који обезбеђују заштиту животне средине.

Процес добијања интегрисане дозволе је трајао више од пет година, како је напоменуо Јенеи, и мада је ово предузеће међу првима поднело захтев,  добијање је толико трајало и због тога што надлежни органи још нису имали довољно искуства у решавању ове проблематике. У последњих 10 година „Потисје Кањижа је у унапређење производње инвестирало око 50 милиона евра, што према речима директорке производње Илоне Пајић казује да је производња развијана по највишим стандарима, те да постројења кањишке компаније раде као у најразвијенијим европским земљама.

Покрајински секретар др Слободан Пунзовић је нагласио да испуњавање услова за интегрисану дозволу значи да АД „Потисје Кањижа” експлоатише глину, производи црепове и други грађевински матегријал по највећим домаћим и европским стандардима.

- Интегрисана дозволе је потврда издата од Покрајинског секретаријата да компанија „Потисје Кањижа” не загађује животну средину, да нема штетних емисија супротних законској регулативих, такође да се одговорно односи према природним ресурсима и према енергији, а да је производња тако организована да се у процесу производње брине о запосленима, локалном становништву и окружењу у коме ради - рекао је Пузовић.

Он је додао да је компанија морала да уложи значајна средства да би унапредила процес производње, а изразио је уверење да ће и друге компаније следити пример АД „Потисје Кањижа” и да ће прибављањем интегрисане дозволе омогућити квалитетан рад у здравом животном окружењу. Пузовић је преодочио да у Војводини има преко 66 привредних субјеката који по закону треба да исходују интегрисану дозволу, да је до сада то урадило свега неколико, а да ће све остале до 2020. то морати да учине, јер ће бити пред избором или да прибаве интегрисану дозволу или да ставе катанац на своје фабрике. 

М. Митровић

 

 

EUR/RSD 117.0491
Најновије вести