„Србијагас” преузима одговорност за „Тозу Марковића”
КИКИНДА: Осим што је потврдио да „Србијагас” преузима учешће у власништву предузећа „Тоза Марковић”, на основу дугова за испоручени гас, генерални директор „Србијагаса” Душан Бајатовић у
интервјуу за Н1 телевизију најавио је и могућност да се већински преузме кикиндско предузеће чији је власник од јуна у притвору. Бајатовић је рекао да је „Србијагас” синдикалним протестима био онемогућен да обустави испоруку гаса фабрици и тако спречи гомилање милионских дугова, зато је блокирао рачун фабрике и поднео кривичне пријаве.
Фабрика „Тоза Марковић” у стечају је од априла претпрошле године, по захтеву „Ерсте банке” због дуга од 5,5 милиона евра. Након многобројних одлагања и одржаних рочишта у Привредном суду у Зрењанину на којима је разматран план реорганизације фабрике, велики повериоци сагласили су се са новим планом реорганизације. Преостаје још да се одржи рочиште на којем би тај план био и званично прихваћен, најавио је Зоран Средојев, председник „Независног“ синдиката „Тозе Марковића“.
Велик број поверилаца обухваћен је планом реорганизације и требало је усагласити захтеве оних којима кикиндска фабрика за производњу црепа дугује највише.-„Србијагас“ је највећи поверилац наше фабрике и наш дуг према овој фирми је 20 милиона евра. Стога ће доћи до преласка дуга у акције, фирма ће бити акционарско друштво у реорганизацији, а „Србијагас“ ће преузети власништво - напомиње Средојев и додаје да то даје изгледе да предузеће може опстати на тржишту.
У фабрици је запослено 605 радника, колико је и предвиђено планом реорганизације. У овој години произведено је 45 милиона комада црепа и до два милиона квадрата плочица.- План реорганизације има смисао само у случају да постоји производ који се пласира на тржишту и који отплаћује дуговања. Пре месец дана престала је потреба за 110 запослених, јер је заустављен један погон који производи цреп, а ових дана 109 радника из фине керамике послато је кући пошто је купац за којег радимо одлучио да направи паузу од 60 дана, односно има велик број наших производа на лагеру. У овом моменту на лагеру имамо око шест милиона комада црепа и неколико стотина хиљада плочица – додаје наш саговорник.
Према садашњим најавама, првих дана фебруара у погону фине керамике поново ће започети производња, а с почетком марта и производња црепа, те се очекује поновно ангажовање око 200 радника. Запослени примају минималну зараду, а Средојев напомиње да су очекивања да се плате врате на ниво пре стечаја, када започне производња у наредној години.
Планом реорганизације предвиђено је враћање дуга у наредних 10 година уз грејс период од годину дана. Највећи повериоци су банке и „Србијагас“ и они ће први добити средства. Капитал фабрике процењен је на 22 милиона евра, а дуговања су 50 милиона. Највише се дугује за утрошени гас, 20 милиона евра. Након усвајања плана реорганизације ова фирма биће АД „Тоза Марковић“ у реорганизацији.
А. Ђуран
Глине за још седам година
Средином децембра радници „Тозе Марковића” су почели ископавање са нове парцеле глине и уз раније откупљене парцеле, које се налазе иза ове, обезбеђена је сировинска база за наредних шест до седам година.