„Лира” добар пример
„Лира” једно је од водећих, јер од 120 радника више од 70 одсто је са неком врстом инвалидитета. Приликом посете „Лири” заменик покрајинског секретара за привреду и туризам Павле Почуч најавио је да ће Покрајинска влада идуће године посебан акценат ставити на запошљавање особа са инвалидитетом, те да ће социјалним предузећима обезбедити репроматеријал, опрему и машине.
Почуч наглашава да је направљена посебна програмска линија која подразумева подршку предузећима која запошљавају особе са инвалидитетом и осталим социјалним предузетницима. У складу са мерама Владе Србије, приметан је позитиван помак у запошљавању особа са инвалидитетом, тако да ће се у истом смеру наставити и у наредном периоду, указао је Почуч. Запошљавање особа са инвалидитетом је итекако значајно, имајући у виду да се на евиденцији Националне службе за запошљавање у Србији налази 17.000, а Војводини на посао чека око 5.000 инвалида.
Очекивања су да ће уколико се оствари добра сарадња са већ постојећим предузећима на подручју Војводине пронаћи решења за ново запошљавање. По садашњој процени у идућој години у Војводини би посао требало да добије око 2.000 инвалида.
Предузеће „Лира” бави се пољопривредном производњом, одржавањем зелених површина, шивењем радне одеће и заштитне опреме, као и хемијским чишћењем текстила, коже и крзна. Директорка „Лире” Марија ХоЏић истиче да предузеће добро послује али да би им помоћ добро дошла.
- Значила би нам помоћ у евентуалним обукама, додатним средствима, али и у посредовању код купаца који нам нису у овом тренутку доступни, из разних разлога. Такви видови помоћи би обезбедили континуитет у пословању и сигурност за егзистенцију запослених – рекла је Марија ХоЏић.
М. Митровић