Вруће лето за Aнгелу Mеркел
<п>БЕРЛИН: Серија терористичких напада у Немачкој прошле недеље од којих су три извршили тражиоци азила одразила се и на канцеларку Ангелу Меркел будући да су њени</п>
политички ривали одмах пожурили да је жестоко критикују за либералну политику према азилантима, и прошлогодишњу одлуку да отвори границе за оне који беже од рата и прогона, оцењују немачки медији.
"Изгледало је да Меркеловој иде добро, али ситуација се драматично променила за 10 дана између напада у Ници и самоубилачког напада у Ансбаху у недељу", пише дневник "Зидојче цајтунг" поводом напада за које је одговорност преузела такозвана Исламска држава (ИД).Канцеларка има разлога да још једном страхује да ће је бирачи казнити с обзиром да предстоје избори у септембру, додаје лист.
Њени сарадници су одмах указали да су тројица од четворице нападача стигла у Немачку пре рекордног таласа избеглица који је у Немачкој донео више од милион људи, наводи Радио Дојче веле.
Ипак Херст Зехофер, конзервативни премијер Баварске где су се догодила три од четири напада довео је у питање принцип да азиланте не треба враћати у ратне зоне."Морамо озбиљно да размотримо како такве људе треба третирати ако кршсе закон или представљају претњу," рекао је он листу Менхнер меркур.
Зехофер, лидер Хришцанско социјалне уније, блиске Хришцанско демократској унији Меркелове, одавно је гласни критичар прилива избеглица који обично прво стижу у Баварску.Зехофер је ојацао безбедност на аеродромима и железничким станицама после напада у Ансбаху, али Берлин одбија позиве на доношење нових безбедносних закона, а Меркелова је покушала да на друге пренесе своје спокојство тиме што је остала у својој викендици северно од Берлина ове недеље.
Најтиражнији немачки дневник Билд који је и иначе подржавао став Меркелове о избеглицама, похвалио је њен приступ, наводи Радо Дојче веле."Значи Исламска држава је донела тероризам у Немачку. То је морало на крају да се догоди. Немачка није могла да остане мирно острво са или без избеглица," навео је лист у уводнику.
Међутим с приблизавањем локалних избора у Мекленбург-Западној Померанији 4. септембра и избора у Берлину 18. септембра, њена стратегија је рискантна, наводе медији и указују да десничарска, популистичка АфД намерава да постигне добар резултат управо у Мекленбург-Западној Померанији и зада ударац Меркеловој пред опште изборе.
Ако се страх учврсти међу грађанима после напада, рационални став Меркелове би се могао показати као недовољан, сматра Мартин Емер, професор политичке комуникације на Слободном универзитету у Берлину, преноси АфП."Политика мора да покрије оба аскпекта, емотивну страну у којој уверљиво обећавате да ћете заштити грађане и заснованост на чињеницама како би то обезбедили", рекао је он.
(Танјуг)