У Eритреjи у четврт века поробљено 400.000 људи
АСМАРА: Влада Еритреје је крива за злочине против човечности, у периоду од проглашења независности, пре четврт века, због 400.000 људи стављених у ропски положај,
и зато би морала да се суочи са међународном правдом, објавиле су данас Уједињене нације.Истражна комисија Уједињених нација о људским правима наводи да је еритрејска влада председника Исајаса Афверкија, која је на власти од 1991. године, крива за систематско поробљавање, присилне регрутације и друге облике злостављања, преноси АфП.
"Према нашој процени, између 300 и 400 хиљада људи је поробљено", рекао је главни истражитељ Мајк Смит новинарима у Женеви.Према Уједињеним нацијама, око 5.000 становника Еритреје месечно ризикује живот у покушају да напусти земљу где због присилне мобилизације у униформи могу да проведу деценије.
"Врло мало Еритрејаца је ослобођено обавезног служења војног рока", рекао је Смит.У извештају УН тражи се и да починиоци буду изведени пред Међународни кривични суд у Хагу."Злочини против човецности су почињени нашироко и систематски у еритрејским објектима за притвор, војним камповима за обуку и другим локацијама широм земље у протеклих 25 година", наводи се у извештају.
У извештају је прецизирано да се "кривица односи на одређене појединаце, укључујући високе функционере, чланове владајуће странка - Народни фронт за демократију и правду".Почетком 1991, када је дошло до отцепљења Еритреје од Етиопије, почео је рат који траје већ три деценије.
Према тврдњама Репортера без граница, слобода штампе у Еритреји је на најнижем нивоу усвету, чак нижем и у односу на Северну Кореју."Нема шансе да правосудни систем Еритреје може да спроведе легитимни поступак довођења починиоца пред лице правде" рекао је Смит.
Еритреја је у више наврата одбила улазак истражитеља УН.
(Танјуг)