Туск: Лидери ЕУ позвали на јачање сарадње са З. Балканом
БРИСЕЛ: Лидери 28 чланица ЕУ и премијер Турске Ахмет Давутоглу данас су и формално постигли договор којим ће се обуздати прилив миграната у Европу, саопштио је председник Европског савета Доналд Туск,
додајући да су лидери ЕУ позвали и на јачање сарадње са земљама западног Балкана у решавању мигрантске кризе, објављено је на сајту Европског савета.
Туск је додао да је о томе разговарано и у присуству председника Европске централне банке (ЕЦБ) Марија Драгија, као и да су усвојене препоруке о поновном инвестирању и обезбеђивању финансијских средстава за то подручје.
Лидери ЕУ су данас у Бриселу у посебном закључку затраили и да до лета буду предложена додатна финансијска средства за изградњу инфраструктуре и економско јачање западног Балкана.У оквиру постигнутог споразума позвано је и на јачање сарадње са западнобалканским земљама у решавању мигрантске ситуације, укључујући Србију и Македонију.
Меркел позвала избеглице да напусте Идомени
БРИСЕЛ: Немачка канцеларка Ангела Меркел апеловала је данас на мигранте у Идоменију, на грчко-македонској граници, да имају поверења у грчке власте и прихвате смештај у другим камповима.
Након затварања македонске границе, у Идоменију је остало на хиљаде избеглица који се надају да ће моћи да наставе даље пут ка Европи.
"Желим да искористим прилику да поручим избеглицама у Идоменију да треба да верују грчкој влади и пређу у друге смештаје где су услови знатно бољи", рекла је она након самита у Бриселу.
Одатле ће, како је додала, Грчка покренути процедуре за азил или ће се догодити распоређивање у другим европским земаљама.
Меркел је поновила да избеглице немају право да бирају у коју земљу желе да оду, преноси АП.
Турски стручњак: Договор с ЕУ ће бити сигуран тек од јуна
БРИСЕЛ: Договор Европске уније и Турске око миграната биће сигуран тек након јуна, пошто га је Анкара условила визном либерализацијом, оцењује турски стручњак за односе с ЕУ, Синан Улген, из истанбулског Центра за економију и студије спољне политике (ЕДАМ).
Улген је бивши дипломата који је у турској мисији при ЕУ у Бриселу током 1990-их година учествовао у стварању царинске уније Турске и ЕУ.
Данас је био у престоници Уније и пратио преговоре Брисела и Анкаре о заустављању прилива избеглица са Блиског истока у Европу.
Упитан како коментарише изјаву турског премијера Ахмета Давутоглуа да је данашњи дан историјски, Улген у изјави за Танјуг одговара да је "сувише рано" називати оно што је данас постигнуто историјским.
"Моје мишљење је да треба да се сачека, називати га историјским је мало претерано, он за сада има само потенцијал да буде историјски. Ради се о апсолутно важном и свеобухватном договору који представља победу обе стране и који има компоненту која се тиче избеглица, али и аспекте везане за турске односе с ЕУ", оцењује Улген.Управо ови аспекти су, по њему, оно што овај договор још увек не чини коначним.
"Било би погрешно рећи да је то коначни договор, јер највеће турско очекивање у вези са визама остаје условљено. Наредних месеци поново ће бити процењено све у вези са визном либерализацијом, тако да одлука може да буде донета до јуна. То ће бити прекретница на којој ће моћи да се види да ли ће договор бити спроведен и тек тада ћемо моћи да јасно кажемо да је он сигуран и безбедан", сматра Улген.
Он наглашава да је данашњи договор у Бриселу постигнут "након тешких преговора, не само између Турске и ЕУ, него и унутар ЕУ", као и да су за негово постизање "највеће напоре уложили немачка канцеларка Ангела Меркел и председник Европског савета Доналд Туск".АФП наводи да, према договору, сви будући мигранти који нелегално стигну у Грчку биће враћени у Турску, а ЕУ ће примити по једног Сиријца са турске територије у замену за сваког сиријског избеглицу који из Грчке буде враћен у Турску.
Договорено је и да Турска убрза приступне преговоре са ЕУ, да за помоћ у збрињавању избеглица добије шест милијарди евра, као и визну либерализацију од јуна.