overcast clouds
10°C
05.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Столтенберг: Уговор с Црном Гором важан за стабилност Балкана

19.05.2016. 13:04 13:33
Пише:

БРИСЕЛ: Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је данас да потписивање приступног уговора о уласку

Црне Горе у НАТО представља историјски дан, те да је то важно не само за Црну Гору и НАТО већ и за стабилност на Западном Балкану.

У седишту НАТО у Бриселу налази се и делегација Црне Горе на челу са премијером Милом Ђукановићем, који би око 14 часова на заједничком састанку са министрима спољних послова земаља чланица Северноатлантског савеза, требало да потпише приступни уговор.

Столтенберг је, иначе, пред дводневни састанак министра спољних послова земаља Северноаталнтске алијансе, рекао и да уговор о уласку Црне Горе у западни војни савез представља "сигнал да врата НАТО остају отворена" и за друге земље.



Осим, Црне Горе, која данас пописује приступни уговор, на испуњавању услова за улазак у НАТО раде и БиХ, Македонија и Грузија.

Из Северноатантског савеза поручују да је добродошла свака европска земља која је у моžе да покаžе "приврžеност, преузме обавезе које проистичу из чланства и тиме допринесе безбедности Евро Атланског подручја".



Истовремено, у седишту НАТО у Бриселу наглашавају да даље ширење Алијансе не представља претњу ни за једну земљу.

"Циљ јесте промоција сарадње и стабилности, као и изградња Европе целовите и слободне, уједињене у миру, демократији и заједничким вредностима", званична је порука Северноатлантске алијансе.



Од формирања 1949. године чланство НАТО је са 12 порасло на тренутних 28 земаља и то кроз шест рунди проширења. Данас потписани приступни уговор Црне Горе требало би да ратификује свих 28 чланица НАТО чиме би Црна Гора постала 29 чланица Северноатлантског савеза. Процена је да би процес ратификације могао да траје и до годину и по дана.

(Танјуг)

Столтенберг и Ђукановић: Црна Гора у НАТО - добро за регион

После потписивања приступног протокола са Црном Гором, генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг поручује да ће Северноаталнтска алијанса наставити да буде фокусирана на Западни Балкан јер је тај регион важан за НАТО, док је премијер Црне Горе Мило Ђукановић уверен да ће скоро чланство утицати на јачање стабилности и безбедности у нашем региону.

Потписивање приступног протокола Црне Горе за чланство у НАТО оцењен је у седишту Алијансе у Бриселу као историјски дан, важан како за Црну Гору и НАТО тако и за стабилност региона Западног Балкана, а Столтенберг је поручио да је НАТО допринео да се од региона погођеног конфликтима, насиљем и ратом дође до стабилног Балкана:

"Константно гледамо како да допринесемо стабиности региона. Северноатлантска алијанса је важан иструмент за тако нешто. Хрватска, Словенија и Албанија су већ у пуноправном чланству, а сад следи и Црна Гора. НАТО ће наставити да буде фокусиран на Западни Балкан и Западни Балкан нама остаје важан", изјавио је Столтенберг.

Данашњим потписивањем приступног протокола са Алијансом, Црна Гора улази у процес ратификације споразума о чланству, а премијер Црне Горе Мило Ђукановић очекује да ће парламенти земаља чланица Алијансе што пре ратификовати овај спорзум како би Црна Гора већ средином следеће године могла да постане и пуноправна чланица НАТО.

Чланство Црне Горе у НАТО, према Ђукановићевим речима имаће ширу геополитичку димензију и даље позитивне домете:

"Приближавање Црне Горе Алијанси и њено скоро чланство утицаће на јачање стабилности и безбедности у нашем региону, али и у ширем окружењу. Наши суседи добиће још једног пријатеља у Алијанси, а НАТО промотера својих вредности на историјски запуштеном простору Западног Балкана, поручио је Ђукановић.

Он је захвалио својим суседима који су, како је нагласио, без обзира на своје опредељење када је у питању интензитет интеграција у евроатлантске структуре, разумели и подржали Црну Гору на њенум путу ка чланству у НАТО:

"Нажалост, сведоци смо да је наш регион заостали регион европске цивилизације и да је потребно уложити додатне напоре да се стабилизује економски и да се демократски развије. Наше уврење је да се  управо последњих година повлаче добри потези у том правцу", оценио је Ђукановић.

Како је приметио, интеграција је друго име за стабиност Западног Балкана, а она се, тврди, данашњим потписивање протокола о приступању Црне Горе НАТО наставлља, што би требало да буде и охрабрење за све друге земље региона.

У седишту НАТО у Бриселу оцењено је да данашње потписивање приступног протокола са Црном Гором није крај пута за Црну Гору већ почетак новог безбедносног поглавља у историји те земље.

Чланству у НАТО, према речима Столтенберга, омогућиће Црној Гори да осигура дугорочну стабилност, суверенитет и безбедност, а Подгорици  донети место за столом на састанцима Алијансе и могућност да обликује НАТО политику.

За Црну Гору данашње потписивање протокола о приступању Алијанси има и посебну симболику, јер кореспондира са прославом десетогодишњице обнове независности.

"То је за нас најбоља потврда да смо 21. маја 2006. храбро и промишљено закорачили правим путем. Данас можемо бити поносни на постигнуте резултате. Црна Гора је за 10 година дошла само на корак до чланства у НАТО и на поодмаклом путу ка ЕУ", поручио је Мило Ђукановић.

Он је обећао је да ће његова земља наставити реформе, посебно у области владавнине права, у борби против корупције и организованог криминала.

О томе да ли ће се организовари референдум у Црној Гори о уласку у НАТО одлучиваће после октобарских избора, нови сазив црногорског парамента, поручио је Ђукановић, уз опаску да у овом тренутку не треба лицитирати са тим каква ће та одлука бити.

"Оно што сам увек до сад говорио, никада не бих без потребе организовао референдуме и заклањао се иза воље грађана, напротив преузео бих одговорност за доношење одлука које су нам дате као могућност нашим Уставом", рекао је Ђукановић.

Парламент ће одлуку донети након што Протокол ратификују парламенти свих чланица НАТО, додао је Ђукановић, који је рекао да је убеђен да би већина грађана у овом тренутку подржала одлуку о приступању Црне Горе НАТО-у.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар