СНП тражи закон о новој влади, изборе и референдум
ПОДГОРИЦА: Опозициона Социјалистичка народна партија (СНП) предложила је формирање нове владе са само једним потпредседником, и то из редова партија које нису
дале поверење кабинету Мила Ђукановића.
То се, како су пренели подгорички медији, наводи у Полазним основама за превазилажење дубоке социо-економске, институционалне и политичке кризе у којој се налази Црна Гора.
Након што је кабинету премијера Ђукановића прошле седмице изгласано поверење захваљујући подршци опозиционе Позитивне Црне Горе, али не и њихових вишегодишњих коалиционих партнера Социјалдемократске партије Ранка Кривокапића, Ђукановић позвао опозиционе странке да уђу у извршну власт.
Од опозиционих странака је затражио предлоге, а у очекивању да странке предложе на који начин виде решење, ђукановић је јуче у свом предлогу поручио да притом ништа од стратегијских спољнополитичких обавеза владе не може бити доведено у питање, јер би то угрозило државне интересе Црне Горе, а самим тим и грађана.
Говорећи о изборима, Ђукановић је рекао да време избора и функционисања ове владе зависе од политичког договора о термину одржавања избора.
"Најкаснији рок за њен избор је 90 дана уочи избора. Наравно, могуће је да се влада изабере и раније, одмах након постизања политичке сагласности. За ДПС су прихватљива оба термина избора о којима до сада говоримо: и крај јуна, крај септембра или почетак октобра", наводи Ђукановиц и изразио спремност за натавак дијалог о свим питањима везаним за друг аспекте од којих, како каже, зависи регуларност изборног процеса.
Иначе, у документу понуђеном опозицији, премијер Ђукановић предлаже низ кадровских, али и системских уступака опозицији, као и могућност избора положаја, било на министарском или на нивоу помоћника у Влади Црне Горе.
"Уколико опозиција не жели да прихвати такав опсег одговорности, или нема адекватне кандидате за министарска места у овом тренутку, тачније ако жели да се фокусира само на контролу употребе државних ресурса у периоду до избора, постоји и друга могућност: да кандидати опозиције добију позицију помоћника министара са додатним овлашћењима. То би подразумевало да без потписа тог помоћника не може бити одобрена употреба државних ресурса који су у контроли министарства у којем ради, а који би могли значити злоупотребу и нарушавање регуларности изборног процеса", наводи Ђукановић.
У СНП-у, међутим, сматрају да нова влада треба да има само једног потпредседника који ће бити изабран на предлог политичких субјеката који нису гласали за поверење влади.
СНП тражи истовремено одржавање парламентарних избора и државног референдума о НАТО-у, преносе Дан и Вијести.
Полазне основе достављене су политичким субјектима који нису гласали за поверење влади, а потврдили су учешће на парламентарном дијалогу заказаном за данас.
„Неопходно је у Скупштини усвојити правни акт о формирању нове владе Црне Горе. Сходно томе, сматрамо да не треба потписивати било какав политички споразум о „сарадњи у влади“, већ усвојити закон о влади“, наводи се у документу СНП-а.
У новој влади, сматрају у СНП-у, опозиционим партијама треба да припадну Министарство унутрашњих послова, Министарство финансија, Министарство рада и социјалног старања, Министарство пољопривреде, Министарство здравља, као и Министарство просвете и Министарство спољних послова и европских интеграција.
(Танјуг)