moderate rain
16°C
13.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Седница Савета безбедности о Косову

29.02.2016. 22:24 13:33
Пише:

ЊУЈОРК: У Њујорку је данас почела седница Савета безбедности УН, на којој се разматра извештај генералног секретара светске организације Бан Ки-муна о раду УНМИК-а и ситуацији на Косову у протеклом тромесечном периоду.

Извештај за период од 16. октобра 2015. до 15. јануара 2016. представља шеф УНМИК-а Захир Танин, конференцијском везом из Приштине, а после њега ће говорити шеф српске дипломатије Ивица Дачић.Присутнима ће се обратити и косовска представница Фљора Читаку, а затим ће уследити дебата амбасадора земаља чланица Савета безбедности.

Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН-а и изнети оцену Београда о актуелној ситуацији на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а.Он је, уочи доласка у Њујорк, изјавио да је позиција Србије ојачана, наводећи да више нема оправдања да нешто не може да се спроведе и да Србија и српски народ на Косову очекују да буде испуњено све што је договорено.

Бан је у извештају изразио забринутост због насиља и запаљиве реторике којима је прибегла косовска опозиција, оценивши да је то допринело одлагању примене неких аспеката споразума Београда и Приштине, посебно споразума о формирању Заједнице српских општина.Уз извештај УН који је припремио Бан Ки мун, објављен је и анекс извештаја високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини о деловању Еулекса, у коме се наводи да је у поменутом периоду ова мисија наставила своје активности надзора и примену извршних функција у складу са својим мандатом у области владавине закона.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар