overcast clouds
13°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

САД тужи VW због лажне кампање еколошких дизел возила

29.03.2016. 18:02 13:33
Пише:

ВАШИНГТОН: Америчка влада данас је поднела тужбу против немачке аутомобилске компаније Фолксваген (VW), јер је, како је саопштено, обманула америчке

потрошаче промовисањем наводно "еколошких дизел" аутомобила који су заправо били опремљени софтвером за манипулацију вредностима издувних гасова.



Федерална комисија за трговину (ФТЦ) је саопштила да тражи пресуду савезног суда којом ће се VW приморати на исплату компензације лицима која су купила или изнајмила преко 550.000 спорних возила марке VW и Ауди, у периоду од краја 2008. до краја 2015. године, и која ће спречити Фолксваген да поново користи спорне уређаје, преноси агенција Франс прес.



У тужби, ФТЦ наводи да је VW у трајању од седам година обмањивао потрошаче својом лажном кампањом аутомобила са ниском емисијом штетних гасова, еколошки пријатељских возила и аутомобила који задовољавају све еколошке стандарде.

Ти аутомобили су, како наводи Франс прес, продавани по просечној цени од око 28.000 долара.

И америчка агенција за заштиту потрошача је саопштила да се у промотивним материјалима Фолксвагена константно понављало да VW-ова дизел возила емитују мању емисију штетних гасова од бензинаца, и да смањују емисију азотног оксида за 90 одсто.



Немачка компанија је још у септембру прошле године признала постојање "преварантског" софтвера у својим аутомобилима, који умањује емисију токсичног азотног оксида током лабораторијских тестова.

Међутим, приликом вожње на отвореном путу, софтвер дозвољава емисију штетних гасова која је до 40 одсто већа од дозвољене.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар