Петнаест година касниjе, борба са тероризмом jош траjе
ВАШИНГТОН: Сутра се навршава 15 година од терористичких напада на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. године, у којима је погинуло готово 3.000 људи и који су променили свет,
а борба с тероризмом, која је после тога започела, још увек траје.
Нападе су извели припадници терориштичке Ал Каиде, а тај трагичан догађај означио је почетак америчке и западне глобалне кампање против тероризма, која је резултирала ратовима у Авганистану и Ираку, отварањем затвора у Гвантанамо беју, јачањем безбедносних мера и агенција на уштрб грађанских слобода, великим повећањем војног буџета.
Рат против тероризма још траје, али су Ал Каиду, чији је лидер Осама бин Ладен убијен, заменили њени огранци и Исламска држава, против које се битка води на Блиском истоку, у Сирији и Ираку, док су на мети терориста све чешће и европске престонице.
Најновија истраживања показују да је забринутост због могућих терористичких ратова на годишњицу порасла у односу на 2011. годину када је обележена 10. годишњица напада, пренео је ЦНН.
Разлог је што је у том периоду ојачала такозвана Исламска држава, а у САД и Европи извршсен је низ ублиачких напада, укључујући бомбардовање Бостонског маратона 2013, године, масовна убиства у Сан Бернарду у Калифорнији.
Европу су у протеклих годину дана потресли напади у Бриселу, Паризу, Ници..
"Данас сматрамо да је та борба главна одговорност председника и политичких лидера много више него пре 11. септембра, каже Денијел Бајман, професор националне безбедности на Униврерзитету Џорџтаун у Вашингтону, преноси Ју-ес-еј тудеј.
У Америци се обележавање годишњице традиционално одржава у Националном меморијалном центру, који се налази на месту некадашњег Светског трговинског центра, где су срушсене две "куле близнакиње".
Одавање поште жртвама у Меморијалном центру укључује и читање имена страдалих у нападима 1993. и 2001. године, док увече два снопа плаве светлости уперена ка небу подсећају на срушене куле Светског трговинског центра
Напади пре 15 година почели су ударима два отета авиона који су срушили "куле близнакиње" после чега је уследио удар трећег авиона на зграду Пентагона у Вашингтону. На крају је оборен авион у Пенсилванији. Укупан биланс жртава био је 2.997 људи.
Акција 19 припадника Ал Каиде почела је тако што су отели четири путничка авиона који су узлетели са аеродрома у Бостону, Њујорку и Вашингтону.
Отмичари су ушли у кабине авиона и, користећи ножеве за сечење папира, које су прошверцовали у авион, убили пилоте и преузели контролу над летелицама.
Први авион "Американ ерлајнса" је, у 8.46 сати, ударио у северну кулу Светског трговинског центра у Њујорку, а недуго потом други отети авион компаније "Јунајтед" ударио је у јужну кулу, док се трећи отети авион забио у седиште Пентагона.
Из "кула близнакиња" у Њујорку свега је 20 људи, који су били на спратовима изнад места удара, успело безбедно да напусти зграде пре него што су се урушиле.Међу жртвама 11. септембра било је и 372 странаца, од којих је и један држављанин Србије.Огромне жртве су претрпели њујоршки ватрогасци, цијих је 343 колега погинуло у паду "близнакиња", док су покушавали да помогну повређенима да напусте зграде.
Касније су надлежне службе САД оцениле да је "мозак" напада био Халид Шеик Мухамед, који је ухваћен у марту 2003. године у Пакистану, а у фебруару 2008. године оптужен за ратни злочин.Командоси америчке војске извели су у пролеће 2011. године препад на једно имање у Пакистану где се крио Осама бин Ладен, оптужен да је одговоран за терористичке нападе на САД и ликвидирале га, о цему је Обама известио нацију и цео свет.
Америка је за само два сата 11. септембра изгубила осећај нерањивости. Али из тог шока, страха и жалости, као увек у време великих трагедија родио се осећај заједништва и родољубља.На домовима широм земље преко ноћи су истакнуте америчке заставе, конгресмени и сенатори су на степеницама Конгреса превазишли страначке поделе и заједно певали "Боже благослови Америку,"а волонтери широм земље нису жалили напора да дођу и помогну где је најпотребнија.
Та слога данас, 15 година касније делује далеко, оцењује америчка агенција АП и подсећа да у земљи данас у јеку предизборне кампање бесне свађе око политике, расе, имиграције и националне безбедности, док је према Галуповој анкети осећај националног поноса код Американаца пао на најнижу тачку за деценију и по.
Обама: Терористи ће бити уништени
Амерички председник Барак Обама позвао је данас Американце, пред 15-годишњицу напада на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001, да суочени са теоризмом, остану уједињени.Он је поручио да ће САД "уништити терористе".
"У очима терориста, битнан је начин на који ми одговарамо. Не можемо се предати онима који хоће да нас поделе. Не можемо реаговати на начин који би урушио темеље нашег друштва", рекао је Обама у свом редовном недељном радијском обраћању, пред сутрашње обележавање 15-годишњице напада у којима је погинуло готово 3.000 људи.
Обама је нагласио да је оно што Америку чину великом, "њен диверзитет и то што прихвата свакога праведно, без обзира на расу, пол, етничку припадност или веру"."Ако останемо доследни тим вредностима, подржацћемо завештање оних које смо изгубили и одржаћемо нашу земљу јаком и слободном", нагласио је председник САД.
Напади на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. које је извела терористичка мрежа Ал Каида, увукли су Запад у ратове који још трају, наводи АфП.
Присећајући се тог дана, за који је рекао да је "један од најмрачнијих у историји нације", Обама је рекао да се много тога променило за протеклих 15 година."Донели смо правду (лидеру Ал Каиде) Осами бин Ладену. Појачали смо безбедност у нашој земљи. Спречили смо нападе. Спасли смо животе", нагласио је он.Истовремено је упозорио да ће терористи бити уништени.
"У Авганистану, Ираку, Сирији и даље, остаћемо немилосрдни против терориста као што је Ал Каида. Уништићемо их и наставићемо да чинимо све у нашој моћи да заштитимо нашу домовину".
(Танјуг)