light rain
23°C
17.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Немачка штампа о изборма и Ђукановићу

17.10.2016. 16:08 09:06
Пише:

БЕРЛИН: После избора у Црној Гори, немачка штампа се данас највише бави лицношћу премијера Мила Ђукановића, који је како подсећају, већ 25 година на власти и "није изучио ништа

друго до да диригује Црном Гором", али пише и о расцепканој црногорској опозицији, преноси Дојче веле.

"Шпигел" онлајн, како наводи немачки радио, констатује да су Милови социјалисти победили на парламентарним изборима, али нису добили апсолутну већину те да ће, ако се прелиминарни резултати потврде, за Ђукановића бити тешко да формира владу и да задржи функцију премијера.

За то би, како наводи дневник, морао да придобије Социјалдемократе и партије етничких мањина, док би, с друге стране, широк савез опозиционих снага које нису хомогене могао би само са великим тешкоцама да се претвори у делатну владајућу коалицију.



"Црна Гора је са око 625.000 становника кандидат за ЕУ и НАТО. Ђукановиц је за наставак тог курса. Приступ НАТО је споран за градане, а опозиција о томе нема јединствену позицију. Неке опозиционе странке важе као проруске," наводи се у тексту.

"Сспигел" подсећа и да је изборе обележила напета атмосфера и додаје да је Савез цивилних организација МАНС регистровао 75 неправилности и поднео пријаве док је полиција ухапсила 20 Срба "који су осумњичени да су планирали нападе аутоматским оружјем".

"Већ 25 година постоје добри разлози због којих он - и само он - обавезно мора да остане на власти", пише о Милу Ђукановићу дневник "Франкфуртер рундшау".



Најпре је, како наводи лист, био партнер за српске интересе за време ратова у Хрватској и Босни, потом се радило о дистанцирању од Србије, па о независности проглашеној 2006, а затим о томе да је он био једини који је знао посао у младој држави и могао да задовољи "бизнисмене".

Напослетку је имао толику моћ да је само он као патрон могао да дели послове, а сада је важно да опозиција не дође на власт "како се Американци не би наљутили", додаје се у тексту.



"У Црној Гори постоје људи који мисле да он никада неће отићи са власти. И за то мишљење постоје добри разлози. 2011, када је Ђукановић препустио послове премијера једној од својих марионета, Игору Лукшићу, то је трајало само неколико месеци. И заједница бизнисмена је тражила да се газда врати. За самог Ђукановица није важан само имунитет који га штити од кривицног гоњења. Он има 54 године. И заправо није изучио ништа друго до да диригује Црном Гором", наводи франкфуртски дневник.



Овога пут, пише лист, најјачи аргумент му је да проруска странка Демократски фронт мора бити заустављена, јер је она против приступа НАТО-савезу.

"Ђукановић успешно упозорава да би у супротном била угрожена читава држава и зна да га при томе подржавају ЕУ и САД. Неке државе НАТО су већ ратификовале цланство Црне Горе, а процес ће трајати још неколико месеци. Практцицно више нема начина да се заустави".



Јавни сервис АРД на свом интернет-порталу пише да се још не зна хоће ли Ђукановић остати шеф владе и цитира Вању Чаловић која руководи кровним савезом грађанских иницијатива МАНС да чак и ако препусти некоме функцију, то не значи да ће доћи до промене политике.

"Једно је питање да ли ће он отићи а друго да ли ће се ДПС променити. Јер, Ђукановић је већ двапут одлазио, али само површно, оба пута је ослободио фотељу, али то ниједном није значило да он више не доноси одлуке", каже она.



АРД цитира и политиколога Златка Вујовића шефа Центра за мониторинг и истраживање ЦЕМИ који каже да би теоретски, све опозиционе странке заједно могле би да спрече Ђукановића да формира владу, али су сувише разједињене.



То што би могле да формирају владу не значи да ће то и учинити, каже он, и додаје: Најважнија тема је НАТО. Највећи опозициони савез, Демократски фронт, који је добио око 20 одсто гласова, јесте про-руски и стриктно против приступа НАТО. Други по снази опозициони савез под именом 'Кључ', који је освојио десет процената гласова, у основи је прозападно оријентисан. Томе треба додати и више мањих партија које могу бити језичак на ваги", преноси АРД.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар