broken clouds
22°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Моди: Борба против тероризма није сукоб са исламом!

26.03.2016. 21:36 13:33
Пише:

Борба против тероризма није сукоб са исламом, уопште са неком религијом, поручио је председник индијске владе Нарендра Моди. Моди, премијер из владајуће партије Баратија Џаната је на првом светском

 форуму суфизма у Њу Делхију, поручивши и да треба одбацити било какву везу између религије и тероризма. Премијер Моди је усред поклича “Барат Мата Ки Џаи” („Победа за Мајку Индију”, слоган индијске копнене војске), преко 200 учесника форума из 22 земље казао и да “када мислимо о 99 имена Алахових, ни једно не значи силу или насиље, а прва два, Ја-Рахман и Ја-Рахим, исказују самилост и свемилост. ”.

Подсетимо, суфизам односно тасавуф, мистички је аспект ислама, начин живота усмерен према остварењу Божјег јединства и присуства кроз љубав, искуствену спознају, аскетизам и екстатичко јединство са вољеним Творцем. Следбеници суфизма се називају суфије или дервиши. Према поједностављеном гледишту,  суфисти су срећни играчи и певачи опседнути љубављу, које не занима политика.

Челници суфијских удружења у Индији тврде да ови чине 80 одсто свих муслимана у тој земљи. Са преко 180 милиона муслимана, Индија је друга најмногољудија земља по броју следбеника Алахових, после Индонезије. Индија је и друга земља по броју становника на свету, са преко 1,25 милијарди.



Моди је окупљенима казао да “у временима када се сенка насиља издужује, они представљају Нур, или светлост наде. Када смех деце на улици прекину пушке, ви сте гласови који лече… Дошли сте из различитих земаља и култура, али вас уједињује заједничка вера. Причате другачије језике, али се они сједињавају у складну поруку. И представљате богату разноликост исламске цивилизације која стоји на чврстој основи велике религије,” казао је премијер најмногољудије демократије на свету.



Политички противници су, иначе, премијера Модија углавном доживљавали као хинду националисту, с обзиром на то да је као члан десничарске БЈП био први човек западне индијске савезне државе Гуyарат када су у њој 2002. избили велики сукоби верника хиндуа и муслимана. Тада је живот изгубило, према званичним подацима, 790 муслимана и 254 Хиндуа. Неки од тих политичких противника су сада оценили да је говор премијера Модија  био раван најбољим излагањима суфи шаика (учитеља), критичара религиозног фундаментализма. То је био говор светског значаја, а остаје да се види како ће бити примењен у пракси, написао је један од тих Модијевих критичара.



Моди је похвалио суфизам као „светковину различитости и мноштва,“ који су помогли обликовању посебног исламског наслеђа у Индији.“ Премијер је додао да је суфизам цветао на индијској отворености и многострукости, „повезао се са њеном духовном традицијом и развио властити индијски етос.“Са друге стране, тероризам нас разДваја и уништава“; упозорио је премијер Моди. Он је изнео да „сваке године расту досег и број жртава тероризма...

Само прошле године више од 90 земаља у свету искусило је терористичке нападе. Родитељи у више од 100 земаља свакодневно тугују јер су на ратиштима у Сирији изгубили децу. У глобално покретном свету један инцидент може да однесе животе грађана многих држава... Последице мењају начин нашег живота,“ рекао је надахнути премијер. 

По Модију, међу терористима су снаге које су „инструмент државне политике и пројеката. Други су заведени погрешним веровањем. Неки су обучавани у организованим логорима. Има и оних који надахнуће налазе у безграничном свету интернета. Тероризам користи различите мотиве и узроке, од којих ни један није оправдан,“ истакао је индијски премијер.



Указујући да тероризам изобличава религију за коју се куне, Моди је оценио да је битка против тероризма у ствари борба између хуманистичких вредности и нељудских снага. „То није борба која се води само војним, обавештајним или дипломатским средствима. То је и битка коју треба да добијемо јачином наших вредности и истинском религијском поруком... Они који шире терор у име религије су против религије,“ истакао је Моди.

Иначе, превасходни циљ Форума, чији је организатор био Свеиндијски одбор улема и вођа (АИУМБ), био је да представи коегзистенцију индијског ислама са низом других религија и прикаже га као противтежу радикалној идеологији Исламске државе. “У Хиндустану су, језик, ритуали, па чак и смене религија на сваких 100 километара… У тако мултикултуралној, мултијезичкој, мултирелигијској средини, ми следимо ислам, придржавајући се закона и живећи у миру. Нико нема проблем са нама, нити ми имамо проблем са другима”, рекао је председник Одбора Сајед Мохамад Ашраф Кичуачви.

Ашраф, који је основао АИУМБ као кровну групу за вође, учењаке и вернике Суфисте суните у Индији, приметио је да је “порука Форума упућена онима који живе у регионима у којима ИД и АЛ Каида напредују.” “Муслиманима у тим областима поручимо да, када ми можемо у овој земљи да следимо ислам, зашто они не  могу да живи мирно у монорелигиозном друштву. Који ислам онда они следе? То значи да су негде научили ислам на погрешан начин, да је то тумачење погрешно”, поручио је Ашраф.



Борислав Коркоделовић

 

У ИД отишла само 23 Индијца

Насупрот чланицама Европске уније, из којих је у ИД отишло око 4.500 припадника, идеолошки привучених терористичким идејама, из Индије су се само 23 млада муслимана придружили борби за успостављање светског калифата. При томе се највећи део њих прикључио ИД пошто су провели неколико година у другим земљама, навели су из индијског Института за бављење конфликтима. “Шаљемо јасну поруку да ИД и остале сличне организације нису исламске и немају везе са Исламом”, речи су Саједа Мохамада Ашрафа Кичуачвија.

Пише:
Пошаљите коментар