Лидери Г20 снажно за слободну трговину и инклузиван раст
У заједничкој изјави, кинески председник Сји Ђинпинг, председник САД Барак Обама и челници Британије, Јапана, Русије и осталих држава из Г20, обећали су да ће подстицати успорени глобални раст промовисањем иновација.
"Глобалном опоравку недостаје замајац'', рекао је Сји новинарима након састанка, додајући да сви морају да учине више како би се "откључали потенцијали за средњорочни и дугорочни раст".У саопштењу се не помињу глобални подстицаји или друге заједничке акције, за које су званичници раније рекли да нису изводљиве, јер економски услови значајно варирају од земље до земље.
У настојању да подигну ниво јавне подршке трговини, лидери Г20 су обећали "инклузиван раст" како би корист од њега имали и људи који испаштају због ранијих стресних промена. Тај став је одраз признања да економски притисци подгревају политичке тензије, доводећи до све гласнијих захтева за подизање баријера против стране конкуренције, оцењује АП.
У саопштењу се изражава "противљење протекционизму у свим његовим облицима у области трговине и инвестиција".Владе су обећале да ће избегавати девалвације својих валута ради подстицања извоза.
Позвале су на сарадњу како би се смањило избегавање пореза. Такође су апеловале на повећање помоћи растућем броју избеглица у свету и њиховим земљама домаћинима.Кинески лидери се надају да ће дводневни састанак повећати њихов утицај у управљању глобалном економијом, наводи америчка агенција.АП даље додаје да они желе да Г20, која је основана као одговор на финансијску кризу 2008, има дугорочну улогу у подстицању извоза и привредног раста.
За Пекинг је трговина била тема скупа у градићу на језеру југозападно од Шангаја, али су се кинески званичници суочили са приговорима због поплаве јефтиног кинеског челика на глобалним тржиштима, која прети радним местима у том сектору у САД и Европи, подстичући нарастање политичких покрета који се залажу за ограничавање трговине.
У заједничком саопштењу се апелује и на оснивање форума за челик у оквиру Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) како би се размотрио проблем са вишком производње челика.Међутим, као знак уступка Пекингу, у саопштењу се не помиње име Кине и наводи се да је вишак челика на светском тржишту заправо глобално питање.
Ипак, амерички и европски званичници тврде да је огромна кинеска индустрија челика, у власништву државе, у самом корену овог проблема.Како подсећа АП, званични Пекинг је у јануару обећао да ће смањити производњу челика за 100 до 150 милиона тона до 2020. године."Тржиште је поремећено субвенцијама и другим подстицајним мерама, а то је кључни проблем", изјавио је јапански премијер Шинзо Абе.
(Танјуг)