Лепен прети ћерки да ће основати ривалску странку
ПАРИЗ: Десничарски ветеран Жан Мари Лепен запретио је данас својој ћерки Марин да ће формирати ривалску странку уколико она одбије да прими ултра-конзервативце у Национални фронт који је он основао
а који Марин Лепен сада предводи.Од када је преузела десничарску, анти-имиграциону странку од оца 2011. године Марин је покушала да "очисти" њен имиџ и учини је умеренијом, дистанцирајући се од антисемитизма који је пропагирао Жан Мари Лепен, а прошле године га је чак искључила из странке зато што је минимизирао страхоте нацистичког холокауста.
У време Жан Мари Лепен, Национални фронт је био оријентисан ка бизнису, против гломазне државе и пореза. Странка је отада заузела умеренији став према протекционизму и социјалној помоћи углавном под утицајем Марининго заменика Флоријана Филипоа који је првобитно припадао левици.
"Позивају ме да окупим, по могућству унутар или поред Националног фронта све патриоте који су верни политичкој линији затоварања промена," навео је Лепен у отвореном писму својој ћерки, преноси Ројтерс."Ако то не успе, суочени са страшном опаношсћу у којој се налази наша отаџбина, ми нећемо одустати од акције већ ћемо је предузети изван Нацоналног фронта", навео је он на свом блогу.
Лепен није прецизирао да ли то значи да ће се укључити у председничку кампању 2017. године у којој би, према анкетама јавног мњења, Марин могла да уђе у други круг али не и да победи.
(Танјуг)