Кина: Обуздаћемо дуг компанија и смањити производњу челика
ПЕКИНГ: Кина је обећала данас да ће зауздати висок дуг корпорација и да ће додатно смањити прекомерну производњу угља и челика, јер званични
Пекинг настоји да одржи солидан и уравнотеженији економски раст, јавља агенција Ројтерс.
"Кина је прошле године остварила циљано смањење производних капацитета", изјавио је председник кинеске Комисије за национални развој и реформе Сју Шаоши, додајући да је на стотине хиљада радника из сектора угља и челика пребачено на друга радна места, али и да друге индустрије, као што су индустрија цемента и стакла, активно смањују капацитете.
Како преноси агенција АП, смањење производње челика за 45 милиона тона и угља за 250 милиона тона у 2016. години је, према његовим речима, утицало на укидање 800.000 радних места у тим секторима, од чега је 700.000 људи влада већ пребацила на нова радна места.
Кинеска економија је, како је рекао, прошле године порасла за 6,7 одсто, што је у оквирима званичног циља владе од 6,5 до 7,0 одсто.
"Иако је домаћа економија стабилна и бележи напредак, она је још увек суочена са проблемима", изјавио је Сју.
Додао је и да влада неће дозволити да дуг нефинансијских компанија премаши актуелни ниво и да ће убрзати напоре на охрабривању компанија да реструктурирају сопствени дуг, наводи агенција Ројтерс, подсећајући да је дуг кинеских корпорација порастао на 169 одсто БДП-а.
Сју је, такође, рекао да влада у Пекингу помно прати "ирационалне тенденције" и "журбу" кинеских компанија да преузму активе у иностранству, пошто се сумња да многе од њих користе лажне уговоре како би пребациле средства у иностранство и тако избегле владину контролу.
Кинески трговински партнери оптужују Пекинг за дампинговање цена челика, угља, цемента и стакла на светском тржишту, док је новоизабрани амерички председник Доналд Трамп већ ушао у "рат речима" са Кином, оптужујући је за назаконите трговинске праксе и претећи увођењем казнених царина.
Упитан за Трампове претње и могућност увођења контрамера против америчких компанија у Кини, Сју је рекао новинарима да је "нормално" да постоје разлике у трговинским питањима и позвао је САД и Кину да те ствари "решавају кроз дијалог на бази узајамног поштовања и једнакости".
(Танјуг)