Карамарко поднео оставку на лидерску позицију у ХДЗ-у
ЗАГРЕБ: Хрватска политичка криза још траје, а након опозива премијера Тихомира Орешковића и самораспуштања Сабора оставку на челну позицију у најутицајнијој владајућој странци ХДЗ
данас је поднео Томислав Карамарко.
Његова оставка је, каже, неопозива.
Карамарко је у обраћању јавности рекао да разлога за то има више, али да је кључно то што је обећао странци да ће успети да креира саборску већину за прекомпоновање владе, али да у томе није успео.
"У сваком цивилизацијском свету је нормално да се након тога поднесе оставка", рекао је Карамарко и додао да је политика један, како је рекао, прљави посао иако то не би требало тако да буде.
Рекавши да себе сматра одговорном особом, схвата, додао је, да странка мора ићи даље и даље побеђивати.
"Отварам простор за нови импулс", рекао је и додао да сматра да је све оно што је у ове четири године урадио било добро и да се поноси тиме.
Карамарко је рекао да не зна ко ће бити његов наследник, али да је време за консолидацију странке.
Сматра да је владу на челу са премијером Тихомиром Орешковићем требало рушити јер, как је рекао, није била функционална.
Прошле седмице, Карамарко је прво поднео оставку на позицију првог потпредседника владе на чијем челу је био Орешковић, коме је касније у Сабору изгласан опозив.
Након што је јавност обавестио о оставци, у седишту ХДЗ-а одржана је седница Председништва странке, а Карамарко је новинарима потом изјавио да је његова оставка неопозива.
Он је рекао да никада неће пребацивати своју одговорност коју је имао као челник странке, на друге чланове Председништва.
На питање новинара да ли је он сада "обичан члан странке", Карамарко се нашалио, рекавши како је он сада "врло необичан члан странке јер је бивши страначки председник". Додао је да се сада још не зна која ће бити његова нова позиција у странци.
"На седници Председништва ХДЗ-а разговарали смо о мојој оставци која је неопозива", казао је Карамарко.
Појаснио је да седница Председништва ХДЗ-а није била одрађена као радна, већ је направљена анализа на којој је закључено како ХДЗ у тренутној ситуацији треба да збије редове јер, какко је рекао, странка мора обедити на ванредним парламентарним изборима који ће бити највероватније расписани за почетак септембра.
"На рационалан смо начин приступили целој ситуацији, то је све нормално у политици", закључио је Карамарко који је ХДЗ-у пожелео јединство, демократске изборе зановог редседника и уверљиву победу на парламентарним изборима.
Напоменуо је да ће он као сада већ бивши председник странке, у свему томе бити на диспозицији колико ће то, како је рекао, бити могуће.
Известио је и да се на данашњој седници Председништва није разговарало о новом кандидату за председника ХДЗ-а.
Информацију о оставци Карамарко је објавио и на своме Фејсбук профилу рекавши да је њоме хтео да подстакне странку да пронађе нова решења те да и даље доказује како је била и остала победничка странка.
Члан Председништва ХДЗ-а Златко Хасанбеговић новинарима је рекао како се он Карамарку захвалан за све што је направио за странку, за хрватски народ и за њега лично.
Министар културе у техничкој влади Хрватске је рекао и да се никада неће одрећи Карамарка, пренела је Хина.
Потпредседник ХДЗ Олег Бутковић изјавио је да је та странка увек у тешким тренуцима доносио најбоље одлуке па ће тако учинити и овај пу", те поручио да је европарламентарац Андреј Пленковић, који се јуче кандидовао за новог председника странке, само један од могућих кандидата.
Бутковић није желео да одговори на питање новинара има ли он амбицију да води ХДЗ.
Дарко Милиновић, члан Председништва ХДЗ-а изјавио је у уторак да "десет хиљада чланова ХДЗ-а личко сењске жупаније жели имати на челу ХДЗ-а истинскога домољуба, истинскога ХДЗ-овца, човека који иза себе има менталитет победника, човека који зна како странка треба функционирати у ово време, човека који је прихватљив јавности и човека који ће знати повести ХДЗ у идуће победе", будући да, сматара, ХДЗ као странка нема право на грешку.
Након што је Карамарко оставио једну од "најпожељнијих фотеља" на хрватској политичкој сцени, кандидата за његовог наследника има више, а поред већ поменутог Пленковића је Томислав Толушић, Олег Бутковић, Ивић Пашалић, али и европарламентарка Ивана Малетић.
Регионална Н1 ТВ је пренела да не би било необично да се за председника кандидира и по броју гласова на изборном Сабору ХДЗ-а најпопуларнији члан Председништва - Златко Хасанбеговић, затим Дарко Милиновић, а амбиције наводно постоје и код одлазећих министара обрзовања и спољних ослова Предрага Шустара и Мире Ковача.
Да многи имају амбиције, медијима је потврдио и заменик председника и тренутни вршилац дужности челника странке Милијан Бркић, изражавајући наду да ће чланство изабрати "најбољег".
(Танјуг)