Јилдирим се прикључује разговорима о Кипру, добар знак?
ЖЕНЕВА: Турски премијер Бинали Јилдирим прикључиће се преговорима у Женеви о поновном уједињењу Кипра, што би могао бити сигнал да је у разговорима постигнут напредак, јавио је данас ББЦ.
Извори у УН наводе да нису очекивали долазак турског премијера.
Долазак Јилдирима у Женеву не значи да ће засигурно бити постигнут споразум за који је, да би ступио на снагу, потребно да буде потврђен на референдумима обе заједнице на Кипру.
У преговорима у Женеви учествују и британски министар спољних послова Борис Џонсон и његове колеге из Турске и Грчке.
Изасланик УН за Кипар, Еспен Барт Еиде, изјавио је пре два дана да је тешко постићи мировни договор на Кипру, али да није немогућ.
Еиде, бивши министар спољих послова Норвешке, рекао је ово у време када су се у Женеви састали лидери кипарских Грка и Турака како би наставили преговоре о поновном уједињењу острва.
"Лидери су показали велику храброст и доста воље. Биће тешко, али не и немогуће", казао је Еиде на конференцији за новинаре, пренео је Ројтерс.
Еиде је истакао да се дошло до "коначне фазе", односно да је дошао "тренутак истине".
Лидери кипарских Грка и Турака договорили су се почетком децембра да у јануару наставе преговоре о поновном уједињењу острва.
Овим договором су председник Кипра Никос Анастасијадес и лидер кипарских Турака Мустафа Акинџи спречили да преговори остану на "мртвој тачки" после 19 месеци солидног напретка.
У преговорима ће учествовати и Грчка, Турска и Британија ради разматрања безбедносних аранжмана после евентуалног потписивања споразума.
Интензивни преговори Анастасијадеса и Акинџија запали су у новембру прошле године у ћорсокак због неслагања у вези са питањем колико људи би имало право да потражује куће и имовину у зонама које ће бити под контролом сваке од страна у предвиђеној федерацији.
Кипар је подељен откако је 1974. изведена турска инвазија после пуча у циљу уједињења тог острва са Грчком.
(Танјуг)